Matris yakın halkalara izomorf olan merkezil yakın halkalar
When is a chntralizer near-ring isomorphic to a matric near-ring
  1. Tez No: 154939
  2. Yazar: SABİHA OKUMUŞ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAMMER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET MATRİS YAKIN HALKALARA İZOMORF OLAN MLRKKZİL YAKIN HALKALAR OKUMUŞ KAHRAMAN, Scbiha Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Lnstitüsü Matematik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Yrd.Doç. Dr. Muammer Yıldız Temmuz 2004, 43 Sayfa Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma ile ilgili tanım, önerme, teorem ve örnekler ayrıntıya girilmeden verilmiştir. İkinci bölümde, merkezil yakın halkalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 1986 yılında Meldrum ve van der Walt tarafından tanımlanan matris y - halkalar incelenmiş, diğer bölümlere yardımcı olacak tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde G sonlu bir grup. devirli MA(G)-modülü için merkezil y - halkaların matris yakın halkalara izomorf olması için gerekli koşullar, merkezil y - halkaların bir sınıfı olan matris y - halkalar, matris y - halka olmayan merkezil y - halkaların örnekleri verildi. Anahtar Kelime : Y - Halka, Merkezil y - halka, Matris y - halka,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WIIKN İS A CENTRALIZER NEAR-RING ISOMORPHIC TO A MATRIX NEAR-RING OKUMUŞ KAHRAMAN, Scbiha Graduate Schoolof Natural And Applied Sciences Depertment Of Mathematics.M.Sc. Thesis Supcrvizor :Asst.Prof.Dr. Muammer YILDIZ July 2004, 43 pages This study consists of four chapters. Some definitions, propositions, theorems and examples have been given in the first chapter, without giving the details. In Chapter 2, analysis of the centralizer near-ring. Chapter 3, analysis of the matrix near-rings that was introduced by Mcldrum and van der Walt has been carried out and some definitions, theorems and examples have been given. Chapter 4 necessary condition are found for a centralizer near-rings Ma(G) to be isomorphic to a matrix near-ring, where G is a finite group which is cyclic as an MA(G)-modüle. There are centralizer near-ring which are matrix near-rings. A class of such near-ring is exhibited. Examples of centralizer near-rings which are not matrix near-rings are given. Key Words : Near-rings, Centralizer near-rings, Matrix near-rings,