Farklı büyüklüklerdeki alışveriş merkezlerinin enerji performans katsayısının belirlenmesi ve standart değerlerle karşılaştırılması
Determination of energy performance coefficients of shopping center of different sizes and comparasion with standart values
- Tez No: 154990
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZ Çalışma alanlarında yıllık soğutma, ısıtma ve aydınlatma yükleri hesaplanarak teorik enerji tüketimleri saptanmıştır. Güncel enerji tüketimleri ve teorik enerji tüketimleri kullanılarak enerji performans katsayısı her bir alışveriş merkezi için elde edilmiştir. Güncel enerji tüketimi alışveriş merkezlerinin aylık elektrik tüketimleri üzerinden hesaplanmıştır. Teorik enerji gereksinimi hesaplamalarında TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları ve DİN 4701 Binaların Isı Kaybının Hesaplanması standartlarından yararlanılmıştır. Çalışmada MİGROS Türk T.A.Ş.'ye ait güney bölgesi mağazalarının 2000, 2001 ve 2002 yıllarına ait enerji tüketimlerinin yıllara göre artış ve azalış oranları tespit edilmiş ve m2 başına enerji tüketimleri hesaplanarak aralarında karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu oranların tespitinde elektrik tüketimleri göz önüne alınmıştır. Ayrıca, farklı boyutlardaki mağazaların 2000, 2001, 2002 yıllarına ait EPK değerleri hesaplanmıştır. Soğutma EPK değerleri ısıtmaya göre daha yüksek bulunmuştur. Bölgenin iklimsel özelliklerine bağlı olarak ısıtma için harcanan enerji daha düşüktür. Mağazaların farklı büyüklüklerde ve konumlarda olması nedeni ile EPK değerleri farklı çıkmıştır. 2000 yılında soğutmaya göre en yüksek EPK değeri Mezitli Mağazasında, en düşük EPK değeri Silifke Mağazasında hesaplanmıştır. 2001 ve 2002 yıllarına göre yapılan EPK hesaplarında en yüksek değer Mezitli Mağazasına en düşük Silifke Mağazasına aittir. 2000 yılında ısıtmaya göre en yüksek EPK Mezitli Mağazası, en düşük EPK Silifke Mağazasında elde edilmiştir. 2001 ve 2002 yıllarında en yüksek EPK Mezitli Mağazasında en düşük EPK Silifke Mağazasında hesaplanmıştır. 2000, 2001 ve 2002 yılları için hesaplanan EPK (aydınlatma) değerleri l'e oldukça yakındır. En yüksek aydınlatma EPK Mezitli Mağazasında elde edilmiştir. Silifke, Galleria, Seyhan Mağazalarının EPK değerleri ortalama EPK (aydınlatma) değerinin altında kalmıştır. Tez çalışmasının yürütüldüğü mağazalar güney bölgesinde yer almaktadır. Bu bölge güneşlenme süresi açısından Türkiye'nin en uygun ikinci bölgesindedir. Güneş pillerinin kullanılması durumunda elde edilen sonuçlar geniş çatı alanına sahip MM formatındaki mağazalarda yaklaşık %45 enerji tasarrufu sağlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For each processes (refrigerating, heating and illuminating) the annual energy load has been calculated and the results were used in the determination of theoretical energy consumption. Monthly electrical energy consumption of the shopping centers were used in order to calculate the daily energy consumption. TS 825 and DIN 4701 standards have been utilised for the calculation of theoretical energy supply. The study were carried out at MİGROS Türk T.A.Ş shopping centers located in Mersin and Adana. The annual Electrical energy consumption per unit area (m2) of these complexes have been calculated for years 2000, 2001 ve 2002 and the variations among them have been compared. Additionally, EPC values of different scale shopping centers for years 2000, 2001 and 2002 have been found. EPC values of refrigerating process was relatively higher than the EPC values of heating. Due to the climatological characteristics of the region, the energy spend for heating is much lower than the value found for cooling. EPC values of every shopping center are different due to different locations and different dimensions. In 2000, the highest EPC value of refrigerating was found for Mezitli MİGROS while the lowest EPC value of the same process was found for Silifke. MİGROS. This situation was the same for 2001 and 2002. In 2000, the highest EPC value of heating was found for Mezitli MİGROS while the lowest EPC value of the same process was found for Silifke MİGROS. The same situation was also valid for 2001 and 2002. EPC values for illuminating are very close to 1 for 2000, 2001 and 2002. The highest value was found for Mezitli MİGROS. EPC values belong to Silifke, Galleria and Seyhan shopping centers are all below the mean EPC of illuminating. Investigated shopping centers are all located in the southern region of Turkey, which is lucky with respect to receiving sunshine during most of the time in a year and the results of this study revealed that if sun batteries are used in these shopping centers (MM format), energy saving would be 45 % of the total consumption. u