Tiyosemikarbazon ve metal komplekslerinin yapı aktivite ilişkisinin elektron topoloji yöntemiyle incelenmesi
Investigation of structure activity relationships of thiosemicarbazone and metal com with electronic topological method
  1. Tez No: 155105
  2. Yazar: İLKNUR ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA KANDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
TİYOSEMİKARBAZON ve METAL KOMPLEKSLERİNİN YAPI AKTİVİTE İLİŞKİSİNİN ELEKTRON TOPOLOJİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ İlknur ÇAVUŞOĞLU Anahtar KelimelenElektron-Topoloji Metot, Tripanosidal tiyosemikarbazon inhibitörler, Yapı -Aktivite ilişkisi Özet: Sistein proteaz (cruzain) inhibitörü olan semi-karbozonlarm yapı aktivite ilişkisinin incelenmesi elektron topoloji yöntemi (ETM) ile yapıldı. Moleküler mekanik (MMP2) ve yarı deneysel kuantum kimyasal hesaplamalardan (AMI) elde edilen veriler kullanılarak Elektron topoloji uygunluk matrisi oluşturuldu. Aktiviteye neden olan farmakofor özellikler ve aktiviteyi bozan antifarmakofor özellikler açıklandı. Cu, Ni, Go ile bazı semikarbazonlann elektronik parametreleri incelendi ve bu komplekslerin yapı aktivite ilişkisi ile çalışıldı. ıı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF STRUCTURE ACTIVITY RELATIONSHIPS OF THIOSEMICARÖAZONE and METAL COMPLEXES with ELECTRONIC TOPOLOGICAL METHOD İlknur ÇAVUŞO?LU Keywords :Electronic-Topological Method, Trypanocidal Thio Semicarbazone Inhibitors, Structure-Activity Relationship Abstract: The structure activity relationship of a series of potent thio semicarbazone small-molecule inhibitors of the Trypanosoma cruzi cysteine protease cruzain was investigated by using Electron Topological Method (ETM). Electronic-Topological Matrices of Conjunction (ETMCs) were formed by using data obtained from molecular mechanics (MMP2) and semi-empirical quantum chemistry (AMI). Pharmacophore features causing activity and antipharmacophore ones breaking activity were explained. Electronic parameters of some complex compounds of semicarbazone with Cu, Ni Co were investigated and studied Structure-Activity relationships of these complexes. m