Karışık-ligand tiyosemikarbazon komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, sitotoksik ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of cytotoxic and antioxidant properties of mixed-ligand thiosemicarbazone complexes
  1. Tez No: 887252
  2. Yazar: ELİF AVCU ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Tez çalışması kapsamında, farklı gruplar ile sübstitüe edilmiş salisilaldehit türevi N-metil-, N-fenil- ve S-metil-tiyosemikarbazon bileşiklerinin 31 adet nikel(II), bakır(II), çinko(II) ve kobalt(II) karışık-ligand metal kompleksleri sentezlenmiş, komplekslerde ikincil ligand olarak dietanolamin, piridin, 4-metilpiridin, 3,5-dimetilpiridin, 2,6-dimetilpiridin, 2,4,6-trimetilpiridin, 2,6-dimetil anilin ve 2,2-bipiridin bileşikleri kullanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapısal karakterizasyonları elementel analiz ve spektroskopik yöntemlerle (IR, UV-Görünür Bölge, ESI-MS, 1H-NMR) yapılmış ve 16 adet kompleksin yapısı tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle aydınlatılmıştır. Ligand ve komplekslerin DPPH ve CUPRAC yöntemleri kullanılarak antioksidan ve MTT yöntemi kullanılarak K562, THP-1, MDA-MB-231, HCT116 ve HUVEC hücre hatlarına karşı da antikanser aktiviteleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek, salisilaldehit üzerindeki sübstitüentlerin, tiyosemikarbazondaki metil ve fenil grubunun, metal iyonunun ve ikincil ligandın etkisi üzerinden yapı-aktivite ilişkisi detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, 31 mixed-ligand metal complexes of nickel(II), copper(II), zinc(II), and cobalt(II) with salicylaldehyde-derived N-methyl-, N-phenyl-, and S-methyl- thiosemicarbazone compounds substituted with different groups were synthesized. In these complexes, diethanolamine, pyridine, 4-methylpyridine, 3,5-dimethylpyridine, 2,6-dimethylpyridine, 2,4,6-trimethylpyridine, 2,6-dimethylaniline, and 2,2'-bipyridine as secondary ligands were used. The structural characterization of the synthesized compounds was performed by using elemental analysis and spectroscopic methods (IR, UV-Vis, ESI-MS, 1H-NMR), and the structures of 16 complexes were confirmed by single crystal X-ray diffraction analysis. The antioxidant activities of the ligands and complexes were investigated using DPPH and CUPRAC methods, and their cytotoxicities were evaluated against K562, THP-1, MDA-MB-231, HCT116, and HUVEC cell lines using the MTT assay. The results were assessed to examine the structure-activity relationship based on the effects of substituents on the salicylaldehyde, the methyl and phenyl groups on the thiosemicarbazone, the metal ion, and the secondary ligand.