Designing transition metal complexes with N,S-donor ligands
N,S-donor ligandlı geçiş metal komplekslerinin tasarımı
  1. Tez No: 833462
  2. Yazar: ECE SU ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geçiş metal(II) kompleksleri tiyosemikarbazon ligandının metal(II) klorürlerle reaksiyonundan sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşikler, element analiz, FT-IR, 1H NMR ve tek kristal X-ışını kırınım yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Analitik ve spektral veriler, tüm bu komplekslerin tek çekirdekli türler olduğunu göstermektedir. bis[kloro(2-Asetil-5-Bromo-Tiyofen-N-Metil-Tiyosemikarbazon)] kobalt(II) kompleksinde, kobalt atomu, iki nötr tek dişli S-tiyosemikarbazon ligandının tiyokarbonil kükürt atomunun biri ve iki klor atomu aracılığıyla ile kobalt(II) iyonu etrafında bozulmuş bir tetrahedral geometri benimsemektedir. Bis[2-Asetil-5-Bromo-Tiyofen-N-Metil-Tiyosemikarbazon]nikel(II) ve bis[2-Asetil-5-Bromo-Tiyofen-N-Metil-Tiyosemikarbazon]paladyum(II) komplekslerinde ise ligand, bir asidik protonun ayrışması yoluyla, trans pozisyonunda olan monoanyonik iki dişli N,S donörleri aracılığıyla metal merkeze koordine olmuştur. Bu metal (II) iyonlarının kare düzlemsel koordinasyonu benimsedikleri görülmektedir. Bis[2-Asetil-5-Bromo-Tiyofen-N-Metil-Tiyosemikarbazon]çinko(II) kompleksinde, anyonik tiyosemikarbazon ligandlarının metale N,S şelatlama sistemi aracılığıyla bozulmuş bir tetrahedral yapıda bağlandığını görülmektedir. Ligand ve metal(II) komplekslerinin antimikrobiyal ve antifungal aktivitesi bakteri ve mantar suşlarına karşı incelenmiştir. Ligandın metal komplekslerine kıyasla daha zayıf aktivite gösterdiği gözlenmiştir. Çinko(II) kompleksi E. faecalis'e karşı en iyi antibakteriyel aktiviteye sahipken, Kobalt(II) kompleksi S. aureus bakterisine karşı en iyi aktiviteyi göstermiştir. Kobalt(II) ve Paladyum(II) komplekslerinin, Gram-negatif bakterilere karşı nispeten daha etkili oldukları görülmektedir. Metal komplekslerinin Gram-negatif bakterilere karşı Gram-pozitif bakterilere göre daha az etkili olduğu belirlenmiştir. Çinko(II) ve Kobalt(II) komplekslerinde bir miktar antifungal aktivite gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
metal(II) complexes were synthesized from the reaction of ligand with metal(II) chlorides. All complexes have been characterised by spectroscopic methods. In the bis[chloro(2-Acetyl-5-Bromo-Thiophen-N-Methyl-Thiosemicarbazone)] cobalt (II) complex, the cobalt atom adopts a distorted tetrahedral geometry around the cobalt(II) ion, with two neutral S-thiosemicarbazone monodentate ligands coordinated through one of the thiocarbonyl sulfur atoms and two chlorides. In the bis[2-Acetyl-5-Bromo-Thiophen-N-Methyl-Thiosemicarbazone]nickel(II) and bis[2-Acetyl-5-Bromo-Thiophen-N-Methyl-Thiosemicarbazone] palladium(II) complexes, ligand is coordinated with the metal center, as a mono anionic bidentate N,S donors which are in trans position and that metal(II) ions adopt square planar coordination. Bis[2-Acetyl-5-Bromo-Thiophen-N-Methyl-Thiosemicarbazone] zinc(II) indicates that the anionic thiosemicarbazone ligands bind to the metal in a distorted tetrahedral arrangement with N,S donor atoms. The antimicrobial activity of compounds was investigated against bacterial and fungal stains. Ligand activity was observed to be lower than metal compounds. The Zinc(II) complex had the best antibacterial activity against E. faecalis, while the Cobalt(II) complex showed the best activity against S. aureus bacteria. Cobalt(II) and Palladium(II) complexes were relatively more effective against Gram-negative bacteria. It was determined that metal complexes were more effective against gram positive bacteria. A little antifungal activity was observed in Zinc(II) and Cobalt(II) complexes.