Endüstride kullanılan preslerin uygulama alanlarının incelenmesi ve eğitim tipi hidrolik presin tasarımı
The study of application fields of pressing machines used in industry and the planning of education type of hydrolic press
  1. Tez No: 155140
  2. Yazar: HALDUN ZENGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Talaşsız şekillendirmenin önemli takım tezgahlarından olan presler, metal ve metal dışı malzemelerden yapılan ürünlerin üretiminde çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Alanlar incelenerek preslerin tanımı, türleri, pres elemanları ve fonksiyonları özellikle hidrolik presler ve türleri, oluşturan elemanları (yağlar, borular, filtreler, depolar,pompalar, silindirler, valfler, hidrolik akümülatörler, biriktiriciler, sızdırmazlık elemanları, manometreler gibi) teorik olarak incelenmiştir. Tasarlanacak presin elemanlarından, pres gövdesi, koçu, silindiri ve pistonu ile ilgili hesaplamalar teze yansıtılmıştır. Bu bilgilerden faydalanılarak hidrolik preslerden eğitime en uygun olan tasarımın gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pressing machine, one of the most significant components of sawdust forming, has a widespread application within the field of producing the needs of metals. Modifications of pressing machines via absolving the related fields, pressing components and functions; particularly hydraulic pressing machines and types, the compenents (oil, pipes, filters, tanks, pumps, cylinders, hydraulic accumulators, containers, manometer, etc.) The components of the pressing machine, the main part of pressing machine's gasket, the calculations of the cyclinders and the piston have been reflected to the thesis. Within the light of such data, the most appropriate plannin of the hydraulic pressing machines on education will be carried out.