Numerical analysis of the parameters related to hot extrusion of sections through contituous dies considering heat transfer in 3 dimensions
3 boyuttaki ısı transferi göz önüne alınarak sürekli kalıpların kesitlerinin sıcak ekstrüzyona bağlı parametrelerinin nümerik analizi
- Tez No: 155141
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT EKİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET BOYUTTAKİ ISI TRANSFERİ GOZ ONUNE ALINARAK SÜREKLİ LIPLARIN KESİTLERİNİN SICAK EKSTRÜZYONA BAĞLI RAMETRELERİNİN NÜMERİK ANALİZİ Ekstrüzyon, birçok karmaşık profilin betiminde kullanılan plastik şekil verme yöntemlerindendir. Ekstrüzyon, temelde bir baskı kuvvetiyle malzemenin bir kalıp içerisinden geçirilerek şekillenmesidir. Ekstrüzyon işleminin dizaynı ekstrüzyon sıcaklığı, kalıp geometrisi, kuvvet, sürtünme vb. çok parametrelere bağlıdır. Ekstrüzyon işlemi ve dizaynı genellikle tecrübe ve deneyimlere anmaktaydı. Son yıllarda ekstrüzyon dizaynı ile ilgili birçok nümerik simulasyonlar yapılmıştır. Bu sayede, daha iyi ve kaliteli dizaynlar elde edilebilmektedir. Böylece zaman, para, malzemeden de anılmaktadır. Bu tezde, çeşitli kesit şekilleri için sıcak ekstrüzyonun nümerik analizi incelenmiştir. Farklı durumlar iki kriter göz önüne alınmıştır: Gerilmeyi minimum ve hızı maksimum yapmak. Ağırlıklı fonksiyon odu kullanılarak, Pareto setler bulunmuştur. Pareto setler arasından parametrelerdeki değişimden en etkilenen nokta optimum nokta olarak seçilmiştir. Bu metodla bulunan sonuçlar daha dayanıklı ve yenilenilir dizaynlar oluşturmaktadır. ak 2004 Ayşegül KENTLİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUMERICAL ANALYSIS OF THE PARAMETERS RELATED TO HOT EXTRUSION OF SECTIONS THROUGH CONTINUOUS DIES CONSDERING HEAT TRANSFER IN THREE DIMENSIONS Extrusion is one of the plastic forming process used to produce complex profiles. Extrusion, asically is a process by pressing a billet of material through a die. Extrusion process design is depended n a lot of parameters like extrusion temperature, die geometry, force, friction etc. Design of extrusion ies and operation in extrusion companies was primarily based on trial and error. In recent years, a lot of umeric simulations about extrusion design has done. Therefore, better and more qualified designs are btained. So time, money and material are saved. In this thesis, numeric analysis of hot extrusion is investigated for various cross-sectional shapes, or each case, two objectives are taken into account for this multicriteria problem: Minimizing Stress and iaximizing Velocity. By using weighted function method, the optimum Pareto sets is found. Finding the ;ast sensitive point to variable changes among the obtained Pareto sets chooses the optimum point. The ;sults obtained from this methodology yield highly insensitive, robust and reliable designs. January 2004 Ayşegül KENTLİ vi