Mikrodenetleyici eğitim seti tasarımı
  1. Tez No: 155139
  2. Yazar: FARUK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUAT BÜYÜKTÜMTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde mikrodenetleyici dünyasında meydana gelen gelişmelere paralel olarak kullanım alanı da gün geçtikçe artmaktadır. Mikrodenetleyicinin kullanılmasının teknolojik üstünlüklerinin yanında maliyetleri de önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. Uygulamalarla desteklenmiş bir mikrodenetleyici eğitimi mikrodenetleyici kullanımım ve veritnliğini arttıracaktır. Bu amaçla bu tezin konusu olan mikrodenetleyici eğitim seti tasarlanmıştır. Setin içersinde modüler bir yapı tercih edilmiştir. Bu şekilde mikrodenetleyici eğitiminde en az programlanması kadar önemli olan devre bağlantısıyla ilgili eğitimde verilebilecektir. Yapılan her deneyde sadece gerekli elemanların montajı yapılacağı için devrede sadelik de sağlanmış olacaktır. Ayrıca deneylerde kullanılabilecek çeşitli seviyelerde alternatif ve doğru gerilim uçlan setin üzerine yerleştirilmiştir. Bu şekilde dışarıdan bir güç kaynağına ihtiyaç duyulmayacaktır. Setin içersinde MICROCHIP firmasının üretmiş olduğu PICÎ6F84 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Bu mikrodenetleyici firmanın üretmiş olduğu diğer mikrodenetîevicilere göre daha basit yapısı olması öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Diğerlerine göre basit yapısı olmasına rağmen özellikle elektrik kumanda devrelerinin bir çoğu için bu mikrodenetleyici yeterli olacaktır. Daha geniş uygulamalar için aynı firmanın üretmiş olduğu mikrodenetleyicilerde aynı komut seti kullanılabilmektedir. Gelişen teknolojiye paralel olarak set içersinde birkaç ufak değişiklikle set diğer mikrodenetieyicilerin eğitimine uygun hale de getirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, usage of micro processors is increasing paralel with the development in microprocessor world. With its technological advantage, microprocessors decrease the costs. Supported with practice education of microprocessors will increase the productivity and microprocessors using. For this aim, the microprocessors education set which is the subject of the thesis is designed. Modüler state is preferred in this set. By this way, the circuit connection education will be provided which is as important as the programming of microprocessors. In every experiment, the simplicity wil be provided in the circuit by the instalation of only the needed elements. Also, the AC and DC outputs are installed on the set that will be used in in the experiment. By thiss way, there will be no need of extra power supply. The PIC16F84 microprocessor is used in the set which is manufactured by MICROCHIP. Because of the simplicity of this microprocessor according to other microprocessors which are manufactured by this company, the learning will be easy. This microprocessor will be enough especially for many kinds of electrical control circuits, although it is very simple according to others. For more applications, the same instruction set can be used for the microprocessors which are manufactured by the same company. Paralel to the necessity which the developing technology causes, the set will be appropriate for the education of other micro controllers with simple changes.