Endüstri meslek lisesi öğrencilerinin öğrenme stratejileri kullanma becerileri ve öğretmenlerin katkısı
Professional high school students ability in using learning strategy teacher's contribution (to it)
- Tez No: 155151
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Öğrenme bir yetenek değil geliştirilmesi mümkün olan bir beceridir. Öğrenme becerisi Direylere göre hem öğrenme kapasitesi bakımından hem de öğrenme türleri bakımından farklılık göstermesi olağandır. Bir öğrenme yöntemi bazı öğrencilerde etkiliyken bazıları için îtkili olmadığı geçeği ve her bireyin DNA' sı kadar kişisel öğrenme stratejilerine sahip jlduğu kabul edilmektedir. Öğrenme, belli bir yaş döneminde yapılıp bitirilen; belli bir sürede sonuçlanan bir olay leğildir. Öğrenme süreklidir. Öğrenme, davranış değişmelerinin kalıcı olmasıyla mümkündür, jünümüzde artık öğretmen merkezli yaklaşım yerine öğrencinin öğrenme süreçlerinde aktif >lduğu bir yöntemin uygulanması gerekmektedir. Bu değişim, öğrenme becerilerinin jeliştirilmesini gerektirmektedir. Eğitim ve öğretim değişik ihtiyaçlara cevap verebilecek, ıem öğrenciye hitap edecek, hem de gündelik yaşamla ve böylelikle uygulamayla bağlantısını loparmayacak bir yaklaşımı benimsemek durumundadır. Tarihte“Taş Devri”taşlar bittiği çin değil yeni teknolojilerin kullanılması ile sona erdiği gerçeği unutulmamalıdır. Bu araştırma;“Endüstri Meslek Lisesi Öğrencilerinin Öğrenme Stratejileri Kullanma iecerileri Ve Öğretmenlerin Katkısı”m belirlemeyi ve tavsiyelerde bulunmayı ımaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul İli Avrupa Yakası sınırlan içerisinde yer.lan altı endüstri meslek lisesinde okuyan 729 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 232 »ğretmenden oluşmaktadır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Giriş”, ikinci bölüm“İlgili kaynaklar”dır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. )ördüncü bölüm elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Beşinci bölümde ise araştırmanın onuçlan ve önerileri bulunmaktadır. Altıncı bölümde ise tartışmalar yer almaktadır. Bu araştırmada bazı önemli sonuçlar elde edilmiş ve bu sonuçlara göre tavsiyelerde ulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning is not a skill but an ability possible to develop. Learning ability changes 3erson-to-person according to learning capacity and kinds of learning, it is accepted that a earning strategies are as many as each person's DNA. Learning starts and finishes in a certain age period but it's not an event resulted in a certain period of time. Learning is an continuous action. Learning is possible when changes in >ehaviors permanent. Recently student centered teaching method is used method of teacher ;entered teaching. This change needs developing learning ability. Therefore; education esponse all needs and students will be able to practice them in their daily life. We have to emember that stone Age ended by using new technology not because of finished stone. This research's aim is to define industry professional high school student's ability in ising learning strategy and Teacher's contribution and give advice to them. Research examples are from 729 students and 232 teachers working in 6 different irofessional high school in Istanbul's European part. This research is consist of 6 part; 1 st (first) introduction 2nd (second) Resources, 3rd third) knowledge about searching method. Fourth discoveries. Fight results of the research nd advice, and sixth discussions. End of the research some important results are got and some advice is given.