Öğrenme stratejilerine yönelik karşılaştırmalı öğrenci görüşleri (KKTC 20 Temmuz Fen Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi, Atatürk Meslek Lisesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi)
A comparative study on student learning strategies
  1. Tez No: 100190
  2. Yazar: ŞENAY BİROL YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET ÖĞRENME STRATEJİLERİNE YÖNELİK KARŞILAŞTIRMALI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ (KKTC 20 Temmuz Fen Lisesi Lefkoşa Türk Lisesi Atatürk Meslek Lisesi ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi örneği) Birol Yücedağ, Şenay Yüksek Lisans, Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Necmettin Teker Temmuz 2000, X -89 sayfa Bu araştırmada, fen liseleri, genel liseler, ve meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin, öğrenme-öğretme süreçlerinde tercih ettikleri öğrenme stratejilerinin belirlenmesi, tercih ettikleri öğrenme stratejileri ile cinsiyetleri ve öğrenim gördükleri sınıflar arasında anlamlı farklar olup olmadığının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tarama Modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini, 2000-2001 Öğretim Yılında KKTC Lefkoşa Türk Lisesi'nden 1019, 20 Temmuz Fen Lisesi'nden 301, Atatürk Meslek Lisesi'nden 145 ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi'nden 1974 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 685 öğrenci yer almıştır. Ömeklem grubuna“Öğrenme Stratejileri Ölçeği”uygulanmış, öğrencilerin cinsiyet ve öğrenim gördükleri sınıflara ilişkin bilgiler de bizzat araştırmacı tarafından okul idaresi kayıtlarından elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Anket formunda yer alan her bir davranışa yönelik olarak aritmetik ortalamalar (x), yüzdeler % ve standart sapma değerleri bulunmuş, ayrıca cinsiyet ve farklı sınıflarda yer alan öğrencilerin öğrenme stratejileri ile ilgili tercihleri arasında ilişkisiz t testi ve varyans analizi kullanılmış, varyans analizlerinin anlamlı çıktığı durumlarda Fisher'in en küçük anlamlı farklar tekniği ile veriler çözümlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular öğrencilerin; öğrenim gördükleri okullar, cinsiyetleri ve yaş gruplarına yönelik olarak tercih ettikleri öğrenme stratejileri arasında anlamlı farklılıkların olduğu şeklindedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY ON STUDENTS' LEARNİNG STATEGIES BETWEEN (Lefkoşe Türk Lisesi, 20 Temmuz Fen Lisesi, Atatürk Meslek Lisesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi) Birol Yücedağ, Şenay Advisor Assistant Prof. Necmettin Teker The purpose of this thesis was to study different learning strategies- among the students who are attending science, general and vocational high schools,in addition, in this comparative study, gender and grade were two independent variables that were researched to find out their effects to students' prefered learning strategies. This study was conducted through survey research method Research population composed students from (Lefkoşa Türk Lisesi 1019, 20 Temmuz Fen Lisesi 301, Atatürk Meslek Lisesi 145 and Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi 509) during 2000-2001 school year. The sample of this research was 685 student. The learning behavior data was collected using“learning styles scale”, Demeographic information about students was taken from directly students' files. SPSS was used to analyze the data means frequencies and percentages were computed for every learning behavior. Independent t-test and analysis of variance are used to asses the effetts of gender and grade to students' learning strategies. If there is a significant difference between schools or grade fisher t-test was used to find out the source of the differences. The findings have shown that there were significant differences between students learning strategies depending on their gende, grade and type of shcool where the students are attending. V