Çelik konstrüksiyonlarda kaynaklı birleştirmeler
Welded joints in steel constructions
- Tez No: 155152
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN YÜKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çelik konstrüksiyonlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır. Bir bisiklet gövdesi, bir köprü veya araba bir kaynaklı yapı olabilir. Kaynaklı konstrüksiyon kendinden beklenen hizmet ömrünü emniyetle tamamlamalı, minimum maliyete mal olmalı ve estetik bir görüntüye sahip olmalıdır. Bu tespitler ışığında kusursuz bir kaynaklı konstrüksiyon yapımında uyulması gereken konular ele alındı. Uluslar arası standartlardan yararlanarak istenilen amaca uygun bir kaynaklı bağlantı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar açıklandı. Birleştirme türleri seçiminde en basit yöntem yerine, en düşük maliyette mukavemet değeri yüksek birleştirmelerin tercih edilmesi üzerine duruldu. Bu bağlamda aim kaynağı ile iç köşe kaynağı kombinasyonu iyi bir seçim olarak gözükmektedir. Kaynakçı hataları genelde proje okuma yetersizliğinden kaynaklandığı için kaynak sembolleri pratikte kullanıldığı şekliyle verildi. Ayrıca kaynak ağzı hazırlığında kullanılan terimler açıklanarak bazı standart değerler tablolar halinde verildi. Kaynak hataları çelik yapılardaki önemli kusurlardandır. Kaynaklı yapılarda karşılaşılan bütün kaynak hataları üzerinde ayrıntılı bir şekilde duruldu. Kaynak hatalarının sebepleri ve nasıl giderileceği açıklandı. Ayrıca kaynak hatalarının uluslararası kodlan bir tablo halinde verildi. Distorsiyon çelik yapılarda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte oluşan distorsiyonlarm alınacak bazı tedbirlerle engellenebileceği anlatıldı. Çarpılmalar malzemelerin ısıya gösterdiği tepkilerden kaynaklanır. Çarpılmaları engellemek için malzemelerin hangi koşullarda nasıl davrandığım tahmin etmek çok önemlidir. Alınacak ilk tedbir otomatik kaynak yöntemleri kullanarak ısı girdisini azaltmak olmalıdır. Distorsiyon miktarım hesaplamak için gereken formüller verildi. Konstrüksiyonun gelen yüklere dayanabilmesi için mukavemetin nasıl arttırılacağı anlatıldı. Farklı yükleme koşullarında bağlantıda oluşan gerilme miktarını hesaplamak için gereken formüller de bir araya getirildi.
Özet (Çeviri)
Steel constructions are indispensable part of our daily life. A bicycle body, a bridge and a car can contain welded joints. Safety, low cost and aesthetics are the main requirements for welded constuctions. In this study the main rules considered to fabricate a problem free welded constustion in the light of above requirements. Important points were explained for a suitable joint by means of international standards. Low cost, high strength joints were proposed instead of the simplest methods. In this respect, butt joints and fillet joints combinations seem to be a good choice. Weld symbols were given as used in practice since the welder errors are usually a result of poor project reading. Moreover, the terms, which used in the preparation of weld face, were explained and some standard values were given in tabulated form. Weld defects are the main drawbacks of steel structures. A detailed information was given regarding the all weld defects which were frequently encountered in welded constructions. The reasons for the weld defects and their prevention were explained. Besides, the international codes for weld defects were given in a tabulated form. Distortion is an important problem in welded structures. However it can be prevented by taking some measures. Distortion results from the reaction of materials against heat inputs. In order to prevent this it is imprtant to predict the behavior of materials. The best method to prevent the distortion is to reduce the heat enput by employing automatic weld methods. The formulas, which are necessary to estimate the amount of distortion, were given. Furthermere, the ways in which the strength of structure are increased were explained. The formulas required to calculate the stress of the joint in defferent types of loads were also given together.