Çelik konstrüksiyonlarda kaynak ısısından dolayı meydana gelen ölçü hatalarının deneysel ve sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
Analysis of experimental and finite element methods of measured mistakes in the welding heat reasoning the welded manufacturing of the steel constructions
- Tez No: 472762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çelik konstrüksiyonlar çoğu zaman kaynaklı imalat ile birleştirilmek zorundadır. Kaynak ısısı ise konstrüksiyonda şekil bozukluğuna ve ölçü hatalarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, kaynaklı birleştirmelerle oluşturulmuş çelik konstrüksiyonlarda kaynak ısısından dolayı çekme ve çarpılmaların neden olduğu ölçü hatalarını önceden tahmin edebilmek adına deneysel ve bilgisayar modeli üzerinde mukayeseli bir araştırma yapılmıştır. Öncelikle basit bir çelik konstrüksiyon tasarımı yapılmış ve bu tasarımın kaynaklı imalatı gerçekleştirilmiştir. Kaynaklı imalat işlemi sonucunda meydana gelen çekme ve çarpılmaların neden olduğu ölçü hataları tespit edilmiştir. Aynı konstrüksiyonun Solid programında katı modellemesi Parasolid(x.t.) ara yüzü kullanılarak ANSYS programına transfer edilmiştir. ANSYS'de gerekli olan statik analiz yapıldıktan sonra malzeme özellikleri ve sınır şartları belirlenmiş ve problem çözümü yapılmıştır. Problem çözümünden sonra ANSYS'de elde edilen veriler, kaynaklı imalat ile yapılan model üzerinden elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç değerleri sonlu elemanlar tabanlı ANSYS programından elde edilen veriler ile gerçek model üzerinden alınan verilerin büyük oranda uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Steel constructions often have to be combined with welded manufacturing. Welding heat causes for deformation and measurement mistakes in the construction. In this study, a comparative study was conducted on the experimental and computer model in order to predict the measurement mistake caused by pulling and warping due to welding heat in welded jointed steel constructions. First, a simple steel construction design was made and the welded manufacture of this design was realized. As a result of the welded manufacturing process, measurement mistakes are detected which are caused by tensile and distortion. In the Solid program of the same construction, solid modeling was transferred to the ANSYS program using the Parasolid (x.) interface. After the static analysis required in ANSYS, material properties and boundary conditions were determined and problem solved. After the solution of the problem, the data obtained in ANSYS was compared with the data obtained from model made with welded manufacturing. The results obtained from the ANSYS program based on the finite element and the data obtained from the real model are in great agreement with each other.