Ömerli baraj gölünde zooplanktonların mevsimsel değişiminin saptanması
Determination of seasonal changes of zooplankton in Ömerli lake
  1. Tez No: 185066
  2. Yazar: SELVA ALTUNYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS MORKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETÖMERL BARAJ GÖLÜNDE ZOOPLANKTONLARINMEVS MSEL DEĞ Ş M N N SAPTANMASIBu çalışma TÜB TAK-MAM KÇE tarafından ?Ömerli Baraj Gölü'ndeKarasal Girdilerin Besin Elementleri Bakımından Göl Suyu ve Sedimentine OlanEtkilerinin zlenmesi? adlı Proje kapsamında gerçekleştirilmiştir.Ömerli Baraj Gölü stanbul li Anadolu yakasında yer almaktadır. stanbul'uniçme suyu ihtiyacının yaklaşık % 40'ını karşılamaktadır. Bu çalışmada Ömerli BarajGölü'nde Kasım 2004-Haziran 2005 tarihleri arasında seçilen 6 istasyondan ve 4farklı derinliklerden dikey olarak alınan su örneklerinde zooplankton faunası tespitedilerek, teşhis edilen cinslerin mevsimsel değişimleri ile su kalitesi parametreleri vearalarındaki ilişkiler incelenmiştir.Araştırma sonucunda Rotifera grubundan 5 (Polyarthra sp., Asplanchna sp.,Keratella sp., Brachionus sp. ve Trichocerca sp.), Cladocera grubundan 3 (Daphniasp., Bosmina sp. ve Diaphanosoma sp.), Copepoda grubundan 2 (Cyclops sp. veDiaptomus sp.), Nauplius larvası ve Mollusca'dan Bivalvia larvası olmak üzeretoplam 12 zooplankton cinsi tespit edilmiştir.Rotifera; % 37.50, Cladocera; % 27.40, Copepoda; % 11, Nauplius larvası;% 19,10 ve Mollusca'dan Bivalvia larvası ise; % 5 oranında bulunmuştur.Zooplankton cinslerinden Cladoceradan; Bosmina sp. 28490 adet/m³ ile kışmevsiminde dominant cins olarak tespit edilmiştir. Bu cinsi sonbahar mevsimindeRotiferadan; Brachionus sp. 24667 adet/m³ ile izlediği görülmüştür. En az bulunancinsler ise, Cladoceradan; Diaphanosoma sp. 94 adet/m³ ile sonbahar mevsimindesaptanırken, bu cinsi kış mevsiminde 47 adet/m³ ile Rotiferadan; Trichocerca sp. enaz bulunan cins olarak tespit edilmiştir. Çalışma periyodu boyunca özellikle Bosminasp. ve Nauplius larvası kantitatif açıdan dominant cinsleri oluşturduğu saptanmıştır.Bu çalışmanın amacı, daha çok içme suyu amaçlı kullanılan Ömerli Baraj Gölü'nünmevcut su kalitesinin tespiti, su kalitesi parametrelerinin en önemli bileşimlerinden biri olanzooplanktonların kompozisyonu ve mevsimsel değişiminin saptanmasıdır.Elde edilen verilere göre; önceki yıllarda atık ve arıtma deşarj sularının göle karıştığıPaşaköy Arıtma Tesisinden çıkan suların Riva Dere'sine deşarj etmesiyle gölde bazıparametrelerin konsantrasyonlarında azalma tespit edilmiştir.Temmuz, 2006 Selva ALTUNYURT
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINATION OF SEASONAL CHANGES OFZOOPLANKTON IN ÖMERL LAKEThis study was supported by project“Observation of Effects of Waste Loads onLake Waters and Sediments in Respect of Nutrients in Ömerli Dam”was carried outby TÜB TAK-MAM KÇE.Ömerli Lake is situated in Anatolian side of the province of stanbul. It meetsalmost 40% fresh water need of stanbul. In this study, seasonal changes ofzooplankton fauna and water quality parameters were studied. Water samples weretaken from 6 stations and 4 different depths between November 2004-June 2005, bydetermining zooplankton fauns in Ömerli Lake.By the end of study, total number of 12 zooplankton genus has been identified. 5different genus of Rotifera group as Polyarthra sp., Asplanchna sp., Keratella sp.,Brachionus sp. and Trichocerca sp., 3 from Cladocera group as Daphnia sp.,Bosmina sp. and Diaphanosoma sp. and 2 from Copepoda as Cyclops sp. andDiaptomus sp. and Nauplius larvae and Bivalvia larvae from Mollusca.37.5% larvae from Rotifera; 27.4% from Cladocera; 11% from Copepoda; 19,1% Nauplius larvae; and 5% Bivalvia larvae from Mollusca were found. FromZooplankton genus, Cladocera; Bosmina sp. 28490/m³ as a dominant genus wasidentified in winter season. This genus was followed by from Rotiferan; Brachionussp. 24667/m³ in autumn season. While least found genus from CladoceraDiaphanosoma sp. 94/m³ in autumn and from Rotifera with 47/m³; Trichocerca sp.were identified as least found genus. During the study period, especially Bosminasp., and Nauplius were formed dominant genus in respect of quantity.Objective of this study is to determine current water quality of Ömerli Lake,and the composition and seasonal variation of zooplankton that are one of the mostimportant components of water quality parameters.According to the data obtained; reduction in some parameters in the lake by aidof treatment of waste discharged from Paşaköy was obtained.July, 2006 Selva ALTUNYURT