Database usage over GSM through SMS
GSM üzerindeki SMS ile veritabanı kullanımı
  1. Tez No: 155231
  2. Yazar: ULAŞ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET GSM ÜZERİNDEN SMS İLE VERITABANI KULLANIMI Veritabanları günümüz hayatında önemli bir rol oynar. Hemen hemen herkes günlük hayatta ya da özellikle iş hayatinda bir şekilde veritabanlannda saklanan bilgilere ulaşma ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaç çok çeşitli yollarla giderilebilir. Telefon yolu ile banka çağrı merkezleri aranarak, banka hesabı hakkında bilgi alınabilir; öğrenciler interneti kullanarak sınav sonuçlarını öğrenebilir ya da şirketler çalışanlarına dağıttıkları diz üstü bilgisayarlar aracılığıyla onların şirket veritabanlarma uzaktan ulaşmasını sağlar. Fakat bu servislere heryerden ulaşılamayabilir ya da çok nadiren bilgiye ulaşma ihtiyacı duyan kişiler için bilgisayar sahibi olmak pahalı bir yol olabilir. Bu çalışmanın amacı veritabanlarma uzaktan ulaşım için alternatif bir yol geliştirmektir. Bu çalışma ile veritabanlarma GSM üzerinden SMS mesajları aracılığıyla erişim sağlayan bir uygulmama geliştirildi. Böyle bir uygulama geliştirmek amacıyla, bilgisayar üzerinden SMS mesajı gödermek için gereken donanım; SMS mesajındaki kodlanmış bilgileri çözmek için mesaj yapısı; bir veritabanma başka bir yazılımdan ulaşıp içindeki tablo yapılarını okuma, verilere ulaşma ve onları değiştirme yollan araştırıldı. Bu araştırmalardan edinilen bilgiler ile izleyen özelliklere sahip bir uygulama geliştirildi: Kullanıcı veritabanma uzaktan erişen kullanıcıların veritabanındaki tablolara bilgi eklemesi, silmesi ve değiştirmesi için ya da sorgu aracılığıyla bilgi alması için uygulamanın bağlı olduğu veritabam özelliklerine göre komut tanımlayabilir. Bu uygulamanın bağlı çalıştığı veritabanma uzaktan erişim ihtiyacı duyan kullanıcılar, uygulamada tanımlanan komutları içeren SMS mesajı göndererek veritabanındaki veriler üzerinde değişiklik yapabilir, ya da veri tabam üzerinde sorgu yapıp sonuçlarını alabilirler. VIIGeliştirilen uygulama SMS mesajı almak ve göndermek için bilgisayarın seri portuna bağlı bir cep telefonu kullanır. Bu uygulama Windows 2000 ortamında Borland C++ Builder kullanılarak geliştirilmiştir. Ocak, 2004 Ulaş KARAKOÇ VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DATABASE USAGE OVER GSM THROUGH SMS In today's world, databases play important role in our lives. Almost everyone somehow needs to access some data stored in these databases in daily life or especially in business life. There are many ways of meeting this need. People can phone call centers to get information about their bank accounts, students can use internet to learn their grades, or companies give laptop computers to their mobile work force to provide access to corporate database. However, these services might not be accessible everywhere or it can be too costly for everyone, who needs to access data very infrequently, to have computer. The aim of this study is developing an alternative way to access databases remotely. With this study, a system which provides a generic interface to access variety of databases over GSM network via SMS, was built. In order to develop such an application, hardware requirements for SMS messaging over PC, structure of SMS message to decode information in it, methods to access databases from an external software to get its structure, to read and modify its data was searched. With the knowledge obtained as a result of this research, a new application with following functionalities was developed: The user can define commands according to the connected database for remote users to add, delete and update the records in tables or to run queries and receive their results. Remote users can modify the data in the database by sending an SMS containing defined commands in the application; or they can retrieve information from the application by sending an SMS containing defined query commands and required parameters. VThe application was developed in Borland C++ Builder in Windows 2000 environment and uses a GSM phone connected to the comport of the computer to send and receive SMS messages. January, 2004 Ulaş KARAKOÇ VI