Kalkan-Kekova sahili ve denizaltı karstik boşalımlarının hidrojeolojik incelenmesi
Hydrogeological investigation of the coastal and submarine karstic discharges between Kalkan and Kekova
- Tez No: 155261
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR BAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KALKAN-KEKOVA SAHİL VE DENİZALTI KARSTİK BOŞALIMLARININ HİDROJEOLOJİK İNCELEMESİ Mehmet Öztan ÖZ Teke Toroslan'nın bir parçası olan Kalkan ve Kekova arasında kalan bölgede yer alan karbonatlı karst yapıları, dünyanın en önemli karst sistemleri arasında yer almaktadır. Çalışma alanındaki Beydağları Otoktonu'nun içinde yer alan karstik alt birim karbonatlı kayaçlardan oluşmaktadır ve en yaşlı karstik akiferi temsil etmektedir. Bu akiferde yer alan yeraltısuyu; evrimsel sırasıyla kırık-çatlak, fay, kanal ve kıyı- denizaltı mağarası gibi ikincil ve üçüncül gözeneklilik yapıları aracılığıyla depolanarak ve kıyıya kadar taşınarak Akdeniz'e boşalmaktadır. Isısal uydu görüntüleri eşliğinde profesyonel dalgıçlar tarafından gerçekleştirilen tarama dalışları sonucunda çalışma alanında yer alan kıyı-denizaltı mağaralarının ve diğer tatlısu boşalım noktalarının konumları belirlenmiştir. Buna göre, mağaraların Kalkan dolaylarında daha az sayıda olmak üzere çoğunlukla Kaş'ın güneyinde ve batısında ve Kekova Adası'nın güneyinde ve kuzeydoğusunda konumlandıkları anlaşılmıştır. Bu mağaralar kimi noktalarda, galeri çapı 35 m. 'den büyük olan yapılar konumundayken, bazı noktalarda küçük kovuklar şeklindedir. Konumları belirlenen tatlısu boşalım noktalarından su örnekleri ve ölçümler alınmıştır. Bu örnekler ve ölçümler daha sonra topografik, morfolojik, jeolojik, ve tektonik veriler yardımıyla çalışma alanının hidrojeokimyasal ve izotopik analizinin gerçekleştirilmesinde kullanılmıştır. Çalışma alanının kavramsal modeli oluşturulmuş, elde edilen verilerin tamamı coğrafi bilgi sistemi yazılımı aracılığıyla biraraya getirilerek kapsamlı bir veritabanı oluşturulmuştur. Anahtar sözcükler : Kaş, kıyı-denizaltı mağarası, kavramsal model, Kalkan, karst, Kekova, tatlısu boşalımı. Danışman : Prof. Dr. Serdar BAYARI, Hacettepe Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Hidrojeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
HYDROGEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE COASTAL AND SUBMARINE KARSTIC DISCHARGES BETWEEN KALKAN AND KEKOVA Mehmet Öztan ABSTRACT Karstic features in the site between Kalkan and Kekova, which is a part of Teke Taurus, is one of the most important karstic systems all over the world. In the study field, carbonate rocks forms the karstic lower unit of Beydaglan Autochtonous and this unit represents the oldest karstic aquifer. The groundwater in this aquifer; is being stored and discharges into Mediterranean Sea by secondary and tertiary permeability agents, in the evolutional order, like fractures, faults, conduits and coastal-submarine caves. By mean of thermal satellite images, professional divers performed searching dives and brought out the locations of the coastal-submarine caves with other freshwater discharges. As a result, it seems that most of the caves are located in the south and west of Kaş, in the south and northeast of Kekova Island where a few of them are located along Kalkan. In some points, these caves have large galleries of which radius up to 35 m., but in other points they are in the form of premature holes. After determination of the discharge locations, water samples and measurements were taken. Then, these samples and measurements were used to perform the hydrogeological and isotopical analysis by mean of topographical, morphological, geological and tectonic data. At last, conceptual model of the study field had been defined and geographical information system were used to create a comprehensive database from the obtained data for the study field. Keywords : Kaş, coastal-submarine cave, conceptual model, Kalkan, karst, Kekova, freshwater discharge. Advisor : Prof. Dr. Serdar BAYARI, Hacettepe University, Department of Geological Engineering, Hydrogeological Engineering Section 11