Recovery of germanium and other metal values from the solution purification precipitates of Çinkur zinc plant
Çinkur çinko tesisi çözelti arıtma artıklarından germanyum ve diğer metal değerlerin kazanılması
- Tez No: 15529
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET ÇİNKUR ÇİNKO TESiSi ÇÖZELTİ ARITMA ARTIKLARINDAN GERMANYUM VE DİĞER METAL DEĞERLERİN KAZANILMASI AKKURT, Sedat Yüksek Lisans Tezi, Metalürji Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr-Yavuz TOPKAYA Yardımcı Tez Yöneticisi: Doç.Dr.îshak KARAKAYA Eylül 1991, 73 Sayfa Bu çalışma, Çinkur çinko tesislerinde sahaya stoklanan 470 ton civarındaki çözelti arıtma artıklarından germanyum ve diğer metal değerlerin kazanılmasını kapsamaktadır. Bu artıkların kimyasal analizleri %11 Cu, %15 Zn, %2,8 Cd ve 170ü ppm Ge içerdiklerini göstermektedir. Ayrıca çözelti arıtma attıklarının germanyumca en zengin çıktılar olduğu da bilinmektedir. Yapılan karakterizasyon çalışmalarının ışığında germanyumun kimyasal yollarla kazanılmasının en geçerli yöntem olduğu belirlenmiştir. Alınan numunelerin sülfürik asitle l iç edilmesinden sonra germanyumun %88' iriden fazlası çözeltiye alınmış?- ve Cu, Zn, Cd, Co ve Ni gibi diğer metallerin ise hemen tamamının 30 dakika içinde çözündüğü gözlenmiştir. Optimum liç parametreleri 1/4 katı-sıvı oranı, 150 gr/lt HaSO* konsantrasyonu ve 85UC l iç sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Optimum şartlarda elde.edilen liç çözeltisi stogundan germanyumu kazanmak amacıyla solvent ekstraksiyon ve taninle çöktürme deneyleri yapılmıştır. KELEX- 100 organik reaktifi kullanılarak yapılan solvent ekstraksiyon -i i i-deneyleri sonucunda germanyumun %95'inden fazlası organik faza alınmıştır. Taninle ise germanyumun % 99,9'u çöktürülmüştür - Elde edilen sonuçlar, bu çalışmada kullanılan lic çözeltisinden germanyumun selekti f olarak kazanılması için solv«nt ekstraksiyon ve taninle çöktürme yöntemlerinin benzer oranda seçimli olduklarını göstermiştir. *,"'X ^ Anahtar Sözcükler; Germanyum, Çöktürme.Artığı, Bakır, çünkü, Solvent Ekstraksiyon, Taninle Çöktü nite, Liç Bilim Kodu: 604.01.01 - iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECOVERY OF GERMANIUM AND OTHER METAL VALUES FROM THE SOLUTION PURIFICATION PRECIPITATES OF CÎNKUR ZINC PLANT AKKURT, Sedat M.S. in Metallurgical Engineering Supervisor: Prof.Dr.Yavuz TOPKAYA Co-Supervisor: Assoc. Prof.Dr. İshak KARAKAYA September 1991, 73 Pages The aim of this study was to recover germanium and other metal values from 470 tons of solution purification precipitate (copper cake) of Cinkur zinc plant. Chemical analyses of the composite samples (from 1981 to 1989) of the precipitate indicated that. it contained the highest concentration of germanium (.i.e., 1700 ppm Ge) amony the inputs and outputs of the plant. Other metal values ui. m is precipitate were found as: n% Cu, 15% Zn, and 2-8% Cd. Baseg on the characterization studies of the sample, chemical benef iciation of germanium was the only route available.. Sulfuric acid leaching experiments were performed and germanium was taken into solution with a leach recovery of more than 88% while Cu, Zn, Cd, Co, and Ni were leached almost completely within half an hour. Other parameters _ were determined to be 85°C of leaching temperature, a solid-liquid ratio of 1/4 and an acid concentration of 150 gpt H2SO4. Solvent extraction and tannin precipitation experiments wereperformed to recover germanium from the leach solution. Over 95% extraction of germanium was attained in solvent extraction by using KELEX-100. More than 99% of germanium was precipitated with tannin. The results indicated that both solvent extraction and tannin precipitation methods were similar in power for the selective recovery of germanium from the leach solution used in this study. Keywords : Germanium, Cement Residue, Copper, Zinc, Solvent Extraction, Tannin Precipitation, Leaching. Science Code: 604.01.01 11'