Two-dimensional doublet panel method and graphical representation of panel programs pressure fields
  1. Tez No: 15532
  2. Yazar: HÜDAİ HAKKI ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. CEVDET ÇELENLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET İKİ BOYUTLU DABLET PANEL METODU VE PANEL PROGRAMLARI BASINÇ ALANLARININ GRAFİKSEL GÖSTERİMİ Özdamar, Hüdai Hakkı Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. M.Cevdet Çelenligil Yardımcı Tez Yöneticisi : Doc.Dr. İ. Sinan Aktnandor Ağustos 1991, 122 sayfa Kanatçıklar üzerindeki kaldırma kuvveti katsayılarını ve basınç dağılımını hesaplamak için iki boyutlu dablet panel programı yazılmıştır. Sonuçlar üç boyutlu panel programı ve literatür ile karşılaştırılmıştır. NACA0012 kanatçığı, dairesel kesitli silindir ve düzlem levha etrafındaki akımlar çözülmüştür. İkinci bir cahsma olarak elde edilmiş sonuçları grafiksel formda göstermek amacıyla birkaç bilgisayar programı yazılmıştır. En fazla dört farklı grafiği aynı ekranda göstermek amacıyla bir XY çizim programı kullanılmıştır. Geometriyi ve basınç dağılımını saklı yüzey eliminasyonu kullanarak göstermek amacıyla üç boyutlu çizim programları kullanılmıştır. Çizilen geometriler X-Y-Z eksenleri etrafında döndürülebilmektedir. Anahtar Kelimeler : Dablet metodu, grafiksel gösterim, görünmeyen yüzeyler 625.04.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TWO-DIMENSIONAL DOUBLET PANEL METHOD AND GRAPHICAL REPRESENTATION OF PANEL PROGRAMS' PRESSURE FIELDS Ozdamar, Hüdai Hakkı M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. M. Cevdet Celenligil Co-Supervisor : Assoc.Prof.Dr. I. Sinan mandor August 1991, 122 pages A two-dimensional doublet based computer code has been written to calculate the lift coefficient and the pressure distribution on the airfoils. The results were compared with literature and a three- dimensional panel program. Results were obtained for the flowfields around a NACA001 2 airfoil, a circle and a flat plate. As a second task several plotting programs were written to demonstrate computed results in graphical form. A two- dimensional XY plotting program was used to draw upto four different data on the same screen. Three-dimensional plotting programs were used to demonstrate the configuration and the pressure distribution with hidden line elimination. The configuration can be rotated around X-Y-Z coordinates. Keywords : Doublet method, graphical representation, hidden surface. Science Code: 625.04.03 111