Computer simulation of fatigue crack initiation
Yorulma çatlağı başlangıcının bilgisayarla simülasyonu
  1. Tez No: 15536
  2. Yazar: İRFAN SARICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GÜNDÜZ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET YORULMA ÇATLAĞI BAŞLANGICININ BİLGİSAYARLA SIMILASYONU SARICI, îrfan Yüksek Lisans Tezi» Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer Gündüz BÎLÎR Eylül 1QQ1, 115 sayfa Bu çalışmada, di sl ok as yon yığılması yöntemini kullanan bir bilgisayar programıyla bazı malzemelere ait yorulma çatlaklarının başlangıç safhasının similasyonu yapıldı. Dislokasyon sayısı, dislokasyon yoğunluğu, plastik ger ini m ve diğer bazı dislokasyon parametreleri bu model kullanılarak bulundu. Malzemelerin yorulma çatlağı oluşum ömrünü belirlemek için Cof fi n-Manson yöntemi k ul lanı 1 dı. Sonuç olarak, düşük ve yüksek devirli malzeme yorulması için dislokasyon yığılması ve Coff in-Manson yöntemlerinin yorulma çatlağı oluşum ömrünü başarıyla tahmin edebildiği saptandı. Bu yöntemle, özellikle düşük plastik ger ini mli yorulmalarda deneysel sonuçlara oldukça yak ı n sonuçl ar el de edi 1 di. Anahtar kelimeler : Yorulma, çatlak başlangıcı, çatlak oluşumu. Bilim dalı sayısal kodu: 635.03.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER SIMULATION OF FATIGUE CRACK INITIATION SARICI, İrfan M.S. in Mech. Eng. Supervisor : Prof. Dr. Ömer Gündüz BlUtR September, 1991, 115 pages In this study, the initiation stage of fatigue failure of some materials was simulated by a computer program using a dislocation pile-up model. Number of dislocations, dislocation density, plastic strain amplitude and some other dislocation parameters have been obtained by using this model. To determine the fatigue initiation life of the material, a Coff in-Manson type model has been used. The general conclusion is that the dislocation pile-up- model and a Coff in-Manson type law can succesfuliy predict fatigue initiation life of a material both for low and high cycle fatigue. Especially at low plastic strain amplitudes, this model showed a good agreement with the experimental data. Key words : Fatigue, crack initiation, crack nucleation Science code: 625. 03. 01 1XX