Büyük altyapı faaliyetlerinde çevre yönetimi uygulamaları
Environmental management applications for major infrastructural projects
- Tez No: 155373
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN GÜLLÜ, DR. GAYE TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
BÜYÜK ALTYAPI FAALİYETLERİNDE ÇEVRE YÖNETİMİ UYGULAMALARI Mutlu ERDEM ÖZ Çevre Yönetimi kavramı, tüm canlıların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamaları, doğal kaynaklann korunması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla oluşturulacak bir iletişim, planlama, eşgüdüm ve denetim sistemi ve bu sistemin çalışmasını sağlayacak bir örgütün kurulması olarak tanımlanmaktadır. Gelişme yolunda kaçınılmaz olan büyük altyapı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi sırasında kullanılan doğal kaynakların yenilenebilirliğinin korunması, hem doğal kaynakların hem de söz konusu faaliyetlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önem taşımaktadır. Bu bakış açısı ile, Çevre Yönetimi kavramının büyük altyapı faaliyetlerinin proje, uygulama, işletme ve uzaklaştırma aşamalarında, Çevre Yönetim Planlan'nın hazırlanması yolu ile entegre edilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Böyle bir entegrasyon Türkiye'de yaygın olarak gerçekleştirilen bir uygulama değildir. Ancak, değişen çevresel, politik, sosyal, ekonomik ve bilimsel koşullar, söz konusu uygulamayı zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın hedefi, yukarıda belirtilen genel çerçeve doğrultusunda, 'büyük altyapı faaliyetlerinde çevre yönetimi uygulamaları' konusunu mevzuat, uygulama, denetleme başlıkları altında, ulusal alanda uygulaması başlamış olan uluslararası projeleri değerlendirmek, öz teşhis metodu ve kirlilik önleme yaklaşımını benimseyerek oluşturulacak olan bir çevre yönetim sistemini, çevre yönetim planlaması yolu ile tariflemek ve bu konuda, Türkiye için kaçınılmaz olan gelecekteki uygulamalar için bir temel oluşturmaktır. Anahtar Kelimeler : Altyapı, Çevre Yönetim Planı, öz Teşhis Metodu, Kirlilik önleme, İzleme, Denetim Danışman: Doç. Dr. Gülen GÜLLÜ, Hacettepe Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Eş Danışman: Dr. Gaye TUNCER, Hacettepe Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL MANAGEMENT APPLICATIONS FOR MAJOR INFRASTRUCTURAL PROJECTS Mutlu ERDEM ABSTRACT Environmental Management concept defines a healty and stable environment for living beings to live, to set a system covering communication, planning, coordination and auditing for protection, evaluation and improvement of the natural resources, and to set an organisation to ensure that this system works. Protection of the natural resources renewability is important during the realisation of major infrastructural projects which are unavoidable for the development targets, for the sustainability of the natural resources and the proposed works. In this manner requirement arises for integration of Environmental Management concept to the major infrastructural activities during planning, implication, operation and de-commissioning stages. Such an integration is not a common application in Turkey. However changing in environmental, political, social, economical, and scientific conditions makes it necessary. According to the above mentioned general frame, the object of this study is to evaluate the subject; 'environmental management applications for major infrastructural projects' in continuing international projects at national level according to laws, implementation, auditing topics, to set an environmental management system by adopting self diagnosis method and pollution preventation approach and describing it by environmental management planning and to set a base for unavoidable future applications. Keywords : Infrastructure, Environmental Management Plan, Self Diagnosis Method, Pollution Preventation, Monitoring, Auditing Advisor: Ass. Prof. Gülen GÜLLÜ, Hacettepe University, Department of Environmental Engineering, Environmental Sciences Section Co-Advisor: Dr. Gaye TUNCER, Hacettepe University, Department of Environmental Engineering, Environmental Sciences Section