Evaluation of moisture induced damage to the asphalt concrete mixtures
Asfalt karışımlarda suyun olumsuz etkisini belirleyen metodlar
  1. Tez No: 15547
  2. Yazar: ALTAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜŞTÜ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET ASFALT KARIŞIMLARDA SUYUN OLUMSUZ ETKİSİNÎ BELİRLEYEN METOTLAR AYDOĞMUŞ, A İtan Yüksek Lisans Tezi, inş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüştü Yüce Eylül 1991, 136 sayfa Asfalt karışımlarda suyun etkisiyle oluşan bazı bozulmalar soyulma olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma, asfalt karışımlardaki suyun olumsuz etkisini inceleyen bazı laboratuvar test metotları ve uygulamalarını kapsamaktadır. Asfalt karışımlarda su etkisini belirleyen bazı farklı metotlar vardır. Bunlardan biri de agregaların asfalt karışımlarında kullanılabilirliğini belirleyen KGM soyulma deneyidir. Bu deneyin sonucunda, agrega üzerinde kalan asfalt miktarı görsel alarak saptanır. Fakat bu deney, sıkışmamış numuneler üzerinde yapıldığından - v -arazideki gerçek durumu yansıtmamaktadır. Diğer deney metotlarında, sıkışmış numuneler deneye tabi tutulduklarından dolayı KGM soyulma deneyine göre daha güvenilir sonuçlar elde edilmekte ve kıyaslayıcı bir değer bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KGM soyulma deneyi ile, seçilen deney metotları arasında (Marshall deneyi birinci ve ikinci koşullandırma, çekme dayanım testi) bir ilişki bulmaktır. Bu çalışmanın diğer bir amacı da şartname için agreganın kabul edilebilirliğini sayısal bir değerle ifade etmektir. Asfalt karışımlarda suyun etkisini inceleyen bu metotlardan bulunan sonuçların, agregaların suya karşı hassasiyetlerini belirtmesi açısından bir gösterge olarak kabul edilmeleri önerilmektedir. Anahtar Kelime : KGM soyulma deneyi, suyun olumsuz etkisi, sayısal değer. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.04.01 - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF MOISTURE INDUCED DAMAGE TO THE ASPHALT CONCRETE MIXTURES AYDOĞMUŞ, Altan M.S. in Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Rüştü Yüce September 1991, 136 pages Moisture damage of asphalt pavements, often called to as stripping, is a problem which causes some distresses in the pavement. This study summarizes an evaluation of laboratory procedures and some of the findings of a laboratory test methods developed to predict moisture damage in asphalt concrete pavements. There are several different methods to determine the moisture sensitivity of asphalt mixtures. One of them which determines whether aggregates can be used in asphalt - ii i -mixture or not is the KGM stripping test in Türkiye. At the end of this test, observation of the retained asphalt coating with visual estimation is performed. However, this test is performed in uncompacted specimens. That's why, it does not reflect actual condition in the field. The tests which are applied to the compacted samples are more reliable than stripping test. Through these types of tests retained numerical values are determined. The main purpose of this study is to correlate the findings of KGM method of stripping test to some selected test methods which are first and second Marshall conditioning and indirect tensile strength tests. Another goal of this study is to find a retained strength value for the acceptance of aggregates for specification purposes. The results show that these retained strength values in each of tests may well be accepted as the indicators of moisture susceptibility of asphaltic mi xtures. Key Word : KGM Stripping test, moisture induced damage, retained numerical value. Science Code : 624.04.01 - iv -