Dewatering of an excavation pit by wellpoints
Kazı çukurundan nokta kuyularla su çekilmesi
  1. Tez No: 15546
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR NALCAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET KAZI ÇUKURUNDAN NOKTA KUYULARLA SU ÇEKİLMESİ NALÇAKAN, Mustafa Serdar Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticisi î Doç. Dr. Ufuk ERGUN Eylül 1991, 129 sayfa Büyük bir Pompa İstasyonunun proje ve inşaatı için, İzmir de deniz kıyısında, derinliği 20 metreyi bulan büyük bir açık kazı yapılması gerekmiştir. Yeraltı su seviyesinin hemen hemen yüzeyde olduğu bu alanda, çok büyük bir temel inşaatı ve şevler dört kademeli nokta kuyu ile su indirme yöntemi kullanılarak güvenli bir biçimde yapılabilmiştir. Bu tez çalışmasında, zemin profili ve özellikleri verilmiştir. Su çekilmesi sisteminin projelendiril meşindeki en önemli faktör olan saha permeabilitesi arazide yapılan pompa deneyi sonucu belirlenmiştir. Saha pompa deneyi ndek i çekilen su ve düşüş miktarları ve bu değerler yorumları ile birlikte verilmiştir. Sichardt formülünün geçerliliği kontrol edilmiştir. Nokta kuyular ile su çekilmesi sisteminin projelendirme ve uygulama aşamaları anlatılmıştır. Çok sayıdaki piyezometre gözlemlerinden elde edilen piyezometrik seviyeler ve düşü miktarları özetlenmiştir.Her kademeden çekilen toplam su miktarları ölçülmüş ve teorik yaklaşımlarla hesaplanan su miktarları ile karşılaştırılmıştır. Aküfer içerisine tam girmeyen kuyu hesapları incelenmiş ve aküfer içerisine tam girmeyen bir kuyu için, aküfer içerisine girme katsayısı önerilmiştir. Su çekilmesi sırasında» kazı al ani ortasındaki yeraltı su seviyesinin durumu incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yeraltı Suyunun İndirilmesi permeabilite Saha Pompa Deneyi, Su Çekilmesi, Akım diyagramları, Nokta Kuyu, Kazı Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624. Ol. Ol -vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEWATERING OF AN EXCAVATION PIT BY WELLPOINTS NALCAKAN, Mustafa Serdar M.S. in Civil Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ufuk ERGUN September 1991, 129 pages Design and construction of a large pump station required a 20 m. deep open excavation very near the sea in Izmir. Ground water level is almost at the surface, and the construction of the huge basement and stability of the slopes have been made possible by four stage wellpoint dewatering system. The soil profile and the properties are presented. The most significant soil parameter affecting the planning and design of the dewatering works is the field permeability of the soil, and it has been directly measured by a field pumping test. Discharge and drawdown data in a constant -rate pumping test are presented and the interpretation of the test is made. The validity of the Sichardt's equation is checked. The design and operation steps of the wellpoint dewatering system are explained. The piezometric levels have been observed through large number of piezometers, and drawdown data are summarized. Total discharqe rate is -in -measured at different stages and compared with the theoretical approaches. Partial penetration of the well into aquifer has been discussed, and a partial penetration factor is recommended. The position of the ground water table at the center of the excavation has been discussed. Key words : Groundwater lowering, Permeability, Field pumping test, Dewatering, Flow net, Wei 1 poi nt, Excavat i on Science Code : 634.01.01 -iv-