Lise öğretmenlerinin, okul müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin görüş ve beklentileri: Bornova ilçesi örneği
High school teachers' perceptions and expectations about school principals' motivating behaviours: An example of Bornova town
- Tez No: 155522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Lise öğretmenlerinin, okul müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin görüş ve beklentilerinin belirlenmeye çalışıldığı bu araştırma ile; okul müdürlerinin gösterdiği güdüleme davranışlarının düzeyi ve etkili bir güdüleme sürecinin oluşturulması için neler yapılması gerektiği saptanmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak“Lise Müdürlerinin Güdüleyici Davranışları”adlı anket kullanılmıştır. Ankette Likert Ölçeği tipinde derecelenen 75 soru bulunmaktadır. Ayrıca; anketin giriş kısmında bulunan Kişisel Bilgi Formu alanında 10 soru ile, öğretmenler hakkında genel olarak bazı bilgiler sağlanmaya çalışılmaktadır. Kişisel bilgi formunda yer alan 10 değişkene göre, öğretmenlerin 75 soruya verdikleri cevaplar şekil ve tablolar şeklinde ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Araştırmanın evrenini, İzmir İli Bornova İlçesi'nde bulunan liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle tespit edilmiştir ve 241 kişiyi kapsamaktadır. Araştırmanın bulguları; ankette bulunan 75 soru dikkate alınarak ve Kişisel Bilgi Formunda yer alan cinsiyet, yaş, medeni hal, mezun olunan okul, branş, mezun olunan alanda görev yapılıp yapılmadığı, meslekten memnun olunup olunmadığı, mesleği seçme şekli, meslekteki kıdem, görev yapılan lise türü değişkenlerine göre elde edilmiştir. Bulgular göz önüne alındığında; genel olarak anlamlı farklılıklar görüşlerde, yaş, medeni hal, alanda görev yapılıp yapılmadığı, meslekten memnun olunup olunmadığı, lise türü değişkenlerinde ortaya çıkmaktadır; beklentilerde ise genel olarak anlamlı farklılıkların, yaş ve mesleği seçme şekli değişkenlerinde ortaya çıktığı görülmektedir. Bu çalışmayla, yöneticilerin öğretmenleri kişisel ve mesleki özelliklerine göre tanıyabilmelerine ve uygun şekilde motive edici davranışta bulunmalarına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra; yöneticiler bu çalışmayla, öğretmenlerin mevcut durum hakkındaki görüşleri ve kendilerinden beklentileri hususunda bir fikir sahibi olma imkanına kavuşabileceklerdir. 88
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With this study in which it is tried to determine the perceptions and expectations of the high school teachers towards their principals' motivating behaviours, is striven to determine the level of the motivating behaviours of the principals and what things should be done for establishing the effective motivating process. The questionnaire named“The Motivating Behaviours Of High School Principals”was used for collecting the data in this study. There are 75 items that are graded in the Likert Type in the questionnaire. In addition, with the Personal Information Form that takes place in the introductory part of the questionnaire, it is tried to gather some information about the teachers. According to the 10 variables in The Personal Information Form; the answers of the 75 questions were given by using diagrams and tables. The population of the study includes the high school teachers working in the Town of Bornova in İzmir. The sample was composed of 241 teachers and formed by using the method of simple random sampling. The data of the study was gathered considering 75 items in the questionnaire and The Personal Information Form composed of the information of sex, age, marital status, faculty, branch, the equality of faculty department and branch, the state of job satisfaction, the state of job choice, the position in the rank, the kind of high school. If we take the findings into consideration; generally the meaningful differences in perceptions are appeared in the variables of age, marital status, the equality of faculty department and branch, the state of job satisfaction, the kind of high school; whereas it is seen that the meaningful differences in expectations are generally appeared in the variables of age and the state of job choice. With this study, it is aimed to contribute principals' knowledge about personal and professional characteristics of teachers and choosing the suitable motivating behaviours. In addition, principals may get information related to the perceptions of teachers about present state and expectations from them. 89