Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İngilizce öğretim yapan okullarda insan kaynakları yönetimi ilkelerinin uygulanmasına ilişkin yönetici ve öğretmenlerinin görüş ve beklentileri
The teachers and the managers who have participated in the research have suggested that the principles of the human resources management be applied more scientifically and more objectively in order to increase the effectiveness in the Turkish Air For
  1. Tez No: 155527
  2. Yazar: TURGUT SEYFİ SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TONBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde İngilizce eğitimi veren okullarda öğretmenlerin ve yöneticilerin, İnsan Kaynaklan Yönetimi uygulamalarına ilişkin algı ve beklentilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Ölçme aracı oluşturulmadan önce bir açık uçlu soru anketi hazırlanmış ve personelin İnsan Kaynakları Yönetimine ilişkin görüşlerinin hangi noktalar üzerinde yoğunlaştığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu anket sonucunda frekansı en yüksek olan konular ankete alınmış ve geçerlilik-güvenirlik testi yapıldıktan sonra uygulanmıştır. Ankette, İnsan Kaynaklan Yönetimi alt boyutlarından üçü olan Performans Değerlendirme, Personelin Eğitimi ve Ödüllendirmeye ilişkin toplam 32 soru bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir illerinde bulunan okullardan ulaşılan öğretmen ve yöneticilerden toplam 171 anket geri dönmüştür. Araştırma İnsan Kaynaklan Yönetimi alt boyutlanndan, Personelin Geliştirilmesi, Performansın Değerlendirilmesi ve Ödüllendirme ile sınırlandınlmıştır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan İngilizce öğretmenleri ve okul yöneticilerinin algı ve beklentilerini ölçmek amacıyla hazırlanan veri toplama aracı ile elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın verilerinin analizinde Ortalama, Standart Sapma, Frekans ve Yüzde, T-Testi ve Varyans Analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar maddeler düzeyinde tartışılarak sürecin işleyişi ile ilgili olumlu ve aksayan yönler yorumlanmıştır. Genel olarak personelin İnsan Kaynaklan Yönetimi uygulamalanna ilişkin algılannın düşük, beklentilerinin ise yüksek olduğu görülmüştür. Alt problemlerden kıdem, kaynak ve yurt dışı deneyimi değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuş ancak eğitim değişkenine göre algı düzeyinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Araştırma bulgulan aşağıdaki gibidir: 1. İngilizce öğretmenleri, insan kaynaklan yönetiminin uygulanma düzeyini düşük değerlendirmekte, alt boyutların doğru bir şekilde uygulanmasına ilişkin ise yüksek beklenti geliştirmektedir. 2. Öğretmenlerin kıdem değişkeni bakımından algı düzeylerinde önemli bir fark bulunmuştur, beklentilerinde ise bulunmamıştır. Algı düzeyinde kıdem değişkeninde görülen farkın kaynağını 1-5 yıl kıdeme sahip öğretmenlerle 6-10 kıdeme sahip öğretmenler oluşturmaktadır. 3. Öğretmenlerin lisans eğitimleri dikkate alındığında harp okulu veya üniversite çıkışlı olmalarına bağlı olarak algı ve beklentilerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır. 4. Öğretmenlerin“Eğitim Düzeyi”değişkenine göre algı ve beklentilerinde önemli fark bulunmamıştır. 5. Öğretmenlerin İnsan Kaynaklan Yönetiminin uygulamadaki etkililiğine ilişkin algılarının Yurt Dışı Deneyimi değişkenine göre önemli bir fark gösterdiği anlaşılmaktadır. Yurt dışı deneyimine sahip öğretmelerin uygulamaların etkililiğine ilişkin algılan daha düşük bulunmuştur. Yurt dışı deneyime sahip öğretmenler ile bu tür bir deneyime sahip olmayan öğretmenler arasında beklenti seviyesinde önemli bir fark bulunmamıştır. 6. Öğretmenlerin însan Kaynaklan Yönetiminin geliştirme, değerlendirme ve ödüllendirme alt boyutlarının etkililiğine ilişkin algı ve beklentileri arasında olumlu, güçlü yönde bir ilişki ve anlamlı bir etkileşim bulunmuştur. Öğretmen algılanna göre uygulamalarda geliştirme, değerlendirme ve ödüllendirme alt boyutlan arasında bir uyumsuzluk bulunmaktadır. Öğretmen beklentilerine göre uygulamalarda geliştirme, değerlendirme ve ödüllendirme alt boyutlan uyum içerisinde yürütülmelidir. 7. İngilizce öğretmenlerinin çalıştıklan kurumdaki İnsan Kaynaklan Yönetimi ile ilgili alt boyutlann etkililiğini artırmaya yönelik önerileri genel olarak (a) "personelin mesleki gelişiminin daha fazla önemsenmesi ve etkililiğinin artınlması; (b) Kullanılan ödül türlerinin, bireyin performansını artırmaya yönelik olması ile (c) Performans değerlendirme sürecine astların da katılması yönünde olmuştur. İngilizce öğretmenleri ve yöneticiler çalıştıkları kurumdaki İnsan Kaynaklan Yönetimi ile ilgili üç alt boyutun etkililiğini artırmaya yönelik şu önerileri vermişlerdir: a. Yurtdışı kurslara katılma olanaklan artınlmalı.100 b. Mesleki gelişimin artırılması amacıyla diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği sağlanmalı ve yüksek lisans, doktora, seminer, konferans v.b. eğitim aktiviteleri organize edilmeli. c. Kurumun stratejik kariyer planlaması olmalı. d. Personelin mesleki gelişimi daha fazla önemsenmeli ve etkililiği artırılmalı. e. Performans değerlendirme sistemi tarafsız ve bilimsel ölçütlere dayanmalı. f. Performans Değerlendirme sürecine astlar da katılmalı. g. Personelin ödüllendirilmesinde daha objektif olunmalı. h. Kullanılan ödül türlerinin, bireyin performansını artırmaya yönelik etkili olması sağlanmalı. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticiler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı 'nda uygulanan İnsan Kaynaklan Yönetiminin, verimliliğin artırılması için, daha bilimsel ve objektif uygulanmasını önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study in order to determine the perceptions and the expectations of the teachers and the managers related to the applications of Human Resources Management in the schools where the education of English Language is given in the Turkish Air Forces. Before the real questionaire was prepared, a questionaire with open-ended questions was prepared to obtain the first consideration of the personnel and to decide where those considerations are mostly accumulated. After the application of this questionaire, the subjects with the highest frequency were added to the main questionaire and after the reliability test, it was applied. The questionaire totally had 32 questions which were related to the threee principles of The Human Resources Management, Performance Evaluation, Training of the Personnel and Rewarding. Totally 171 questionaires could be received from the teachers and the managers working in the schools in Istanbul and Izmir. The research is limited with the training and performance evaluation of the personnel, and rewarding. Likert type evaluation scale form was applied to the participants to express their opinios about the three principles of The Human Resources Management. The questionnaire had 32 items. Results were analized by SPSS statistics program. Arithmetic Mean, Standard Deviation, Frequency, Percentage, T-Test and Analysis of Variance were used to analyze the data. The data were evaluated and discussed at item level to clarify the positive and negative aspects of the process. In general, the perceptions of the personnel related to the Human Resources Management were found low and the expectation was found high. Meaningful differences among the variants of work experience, graduation and the experience of a duty abroad, but according to the variant of education no meaningful difference was found at the level of perception. The results of the research are as follows: 1. The English teachers evaluate the application level of the Human Resources Management to be insufficient, and have high expectation for the application of the principles. 2. A meaningful difference was found at the perception of teachers in terms of work experience, however no difference was found at expectation. The perception difference for the variant of experience is among the teachers with an experiance of 1-5 and 6-10 years. 3. No meaningful difference was found in teachers' perception and expectation regarding their graduation of a University and Military Academy. 4. Regarding the level of education, no meaningful difference was found in the perception and expectation of the teachers and managers. 5. It is obvious that according to the variant of an experience abroad, the perception of teachers shows a meaningful difference. The perceptions of teachers with an experience abroad were found lower. They don't show any difference at the expectation. 6. Between the teachers' perception and expectation about the development, evaluation and rewarding principles of Human Resources Management, a positive and strong relation, and a considerable interaction were found. According to the teachers, the applications of three principles of HRM are discordant, and they suggest that the principles of HRM should be applied together in an harmony. 7. English teachers and managers have put forward the following suggestions in order to increase the effectiveness of the three principles of the Human Resources Management: a. The opportunities of participating in the courses abroad should be increased. b. In arder to provide a professional development, a cooperation with the other institutions should be provided, and educational activities like Master's Degree, Ph.D., seminar, conferences etc. should be organized. c. The organisation should have a strategic career planing. d. A broader importance should be given to the professional development of the personnel, and its effectiveness should be increased. e. The performance evaluation system should be objective and scientific. f. Subordinates should also participate in the process of performance evaluation. g. It is required that the managers be more objective in rewarding the personnel. The kinds of rewards should be effective for the purpose of increasing the individual's performance. The teachers and the managers who have participated in the research have suggested that the principles of the Human Resources Management be applied more scientifically and more objectively in order to increase the effectiveness in The Turkish Air Force.