Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı filolarının performanslarının veri zayıflama analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Performance measurement of Turkish Air Force Filos with data envelopment analysis
- Tez No: 155970
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
TURK HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLİĞİ FİLOLARININ PERFORMANSLARININ VERİ ZARFLAMA ANALİZİ YÖNTEMİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Erhan BERK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı üslerdeki F-16 savaş uçağı filolarının performansları veri zarflama analizi (VZA) tekniği ile ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, 20 F-16 savaş uçağı filosu ele alınarak etkinlik ölçümleri aylar bazında yapılmıştır. Savaş uçağı filoları belirlendikten sonra etkinlik ölçümünü en iyi yansıtabilecek girdi ve çıktı faktörleri seçilmiştir. Modellerin çözümleri Frontier Analyst programında her ay için ayrı ayn yapılmıştır. Çözümler sonucunda her bir filo için etkinlik değerleri elde edilmiştir. Etkin olmayan filolar için etkin olan sanal filo değerleri bulunmuş ve referans birimlere göre olması gereken faktör değerleri belirlenmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Veri Zarflama Analizi, Uçuş filoları, Performans Ölçümü Sayfa Adedi : 143 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
11 PERFORMANCE MEASUREMENT OF TURKISH AIR FORCE FILOS WITH DATA ENVELOPMENT ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Erhan BERK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, performance of F-16 combat aircraft fleets that are in military bases of Turkish Air Forces were tried to be measured using Data Envelopment Analysis (DEA). For this purpose, monthly efficiency analysis were made in 20 different F-16 combat aircraft fleets. Upon deciding which combat aircraft fleets should be included, input/output parameters which describe the efficiency well were chosen. Solutions of models for each month were made separately using a program called Frontier Analyst. After obtaining the solutions efficiency values for each fleet were found. For inefficient fleets, virtual efficient fleet values were found and parameter values are specified according to the reference units. Science Code: 919 Key Words : Data Envelopment Analysis, Flight Fleet, Performance Measurement Page number : 143 Adviser : Prof.Dr. Bilal TOKLU