Lefkoşa'nın 5 Numaralı Şeriye Sicili (1087-1089) tarihli (transkripsiyon-değerlendirme)
The fifth Sher'iye Register Book of Nicosia (1087-1089) dated (transcription-evaluation)
  1. Tez No: 155538
  2. Yazar: ÖZLEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKİF ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
ÖZET Lefkoşa'nın 5 Numaralı Seriye Sicili, şimdi Lefkoşa şehri'nde Evkaf Arşivi'nde saklanmaktadır. Biz bu sicili“Lefkoşa'nın 5 Numaralı Seriye Sicili (1087-1089) Tarihli (Transkripsiyon -Değerlendirme)”başlığı altında yüksek lisans tezi olarak hazırladık. Arap harfli bu sicilin tutulduğu dönem ve kapsamı hakkında araştırma yaptım. Buna ilâveten Kıbrıs'ın politik tarihi de genel hatlarıyla araştırıldı. Sicil okununca, Kıbrıs tarihi için yeni bilgiler ortaya çıktı. Bu bilgiler mevcut kaynaklarla karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Lefkoşa Mahkemesi' nin görevleri belirtildi ve bu mahkemenin adanın diğer mahkemelerinden daha önemli olduğu sonucuna varıldı. Belgelerin özetleri verildi ve bunlar Latin harflerine transkribe edildi. 366
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Fifth Sher'iye Register Book of Nicosia”is kept in the archives of Evkaf in Nicosia city. We prepared the book as a master dissertation entitled“The Fifth Sher'iye Register Book of Nicosia (1087-1089) Dated (Transcription- Evaluation)”. I did research when it was written in Arabic script and what the book is covered. In addition, politic history of Cyprus was simply investigated. After carefully reading, new information will be found concerning the history of Nicosia. The information found in the register book was comparatively evaluatied to contemporary sources. Functions of the court of Nicosia were made clear and as a result the court was more important than other courts of the Island. The abstract of documents were given and transcribed into Latin scribes. 367