Cold stress ticari gübresinin bazı serin mevsim sebzelerinin dona dayanma ve besin elementi içeriklerine etkisi
The effect of commercial cold stress fertilizer on cold resistance and chemical content of some cold season vegetables
- Tez No: 155602
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Y. LİSANS TEZİ COLD STRESS TİCARİ GÜBRESİNİN BAZI SERİN MEVSİM SEBZELERİNİN DONA DAYANMA VE BESİN ELEMENTİ İÇERİKLERİNE ETKİSİ Ayhan KOCAMAN Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilimdah Danışman: Prof. Dr. Yıldırım SEZEN Bu çalışma 250 mi (spüagnum fuscum) steril torf ve 100 mi steril kum ile hazırlanan ortam içerisinde farklı miktarlarda (0, 300, 600, 900) uygulanan soğuk stres (içerisinde mikro ve makro besin elementleri içeren) gübresinin serin mevsim sebzelerinden ıspanak, havuç ve kırmızı lahananın dona dayanım dereceleri ile özelliklerinin incelemek amacıyla laboratuar koşullarında yapılmıştır. Denemede 4 farklı doz, 3 bitki, 3 tekerrür toplam 216 saksıda kurulmuştur. 15, 30, 45 günlük büyütme sürelerinde apoplastik protein ekstraksiyonlan, klorofil A, klorofil B, prolin (stres amino asidi) analizleri sonunda, havuç, ıspanak ve kırmızı lahana yapraklarında % Donma hasarları (DH) tespit edilmiş ve bitkiler hasat edilerek farklı dozlarda, uygulanan gübrenin havuç, ıspanak, kırmızı lahana bitkilerinin, mineral madde içeriğine etkisi incelenmiştir. Büyüme süresince farklı gübre miktarları uygulamasından (300, 600, 900) elde edilen, apoplastik proteinler saf suyun donma noktasını 0 dozuna göre önemli derecede düşürmüştür. Ayrıca 15, 30, 45 günlük büyütme süresince klorofil A, klorofil B ve prolin miktarında düşük sıcaklıklarda artışın 0 miktarına göre daha fazla olduğu görülmüştür. 2004, 49 sayfa Anahtar kelimeler Donma hasan, cold stress, apoplastik protein, klorofil A, klorofil B, havuç, ıspanak, kırmızı lahana
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. D. Thesis THE EFFECT OF COMMERCIAL COLD STRESS FERTILIZER ON COLD RESISTANCE AND CHEMICAL CONTENT OF SOME COLD SEASON VEGETABLES Ayhan KOCAMAN Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of soil Supervisor: Prof. Dr. Yıldırım SEZEN This study was conducted at labratoary conditions in order to determine the relation of the resistance level of the cold season vegatbales, carot spinach, red cabbage, to frost. With the cold stres fertilizer (increase the strengther of the vegetables to cold), which is practised in different dosages in an envorirement prepared with 250 ml steril torf and 100 ml sterile sand. In the experiment 54 different dosages, 3 plant, 3 replication implemented in 18 pots. It is determined that there happened frost damages on carrot, spinach, red cabbage leaves after the apoplastic protein extraction, clorofile A, clorofile B and prolin throughout 15, 30 and 45 daily growth periods and the effects of the fertilizer, implomented with different dosages by harvesting the plant, to mineral properties contents of carrot, spinach and red cabbage vegetables. The apoplastic proteins obtained from different fertilizer dosdages ( 300, 600, 900 ) im growth periods, significantly reduce the freezing point of pure water relatively to 0 dosages. In addation, the inc rease o ft he 1 ow t emperature in c lorofile A, c lorofile B and p rolin qua ntities within 15, 30, 45 daily growth periods is more than in respect of 0 dosage 11