Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarında sıcak tütsüleme sonrası mineral madde miktarı, pH değeri, kimyasal analizi ve duyusal kriterlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of mineral matter content, pH, chemical analyses and sensory characteristics of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets after hot smoked
  1. Tez No: 155601
  2. Yazar: PINAR OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI (Oncorhynchus mykiss) FİLETOLARINDA SICAK TÜTSÜLEME SONRASI MİNERAL MADDE MİKTARI,pH DEĞERİ. KİMYASAL ANALİZ VE DUYUSAL KRİTERLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Pınar OĞUZDAN Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim UALİLOĞLU Bu araştırmada gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss in sıcak tütsüleme yöntemine uygunluğu ve tütsüleme sonrası örneklerdeki kimyasal kompozisyon, pil değeri, mineral madde miktarları belirlenmiş ve duyusal değerlendirme yapılmıştır. Çiğ durumdaki gökkuşağı alabalığında %72.31 su, %20.15 protein, %4.61 yağ, % 1.29 kül ve 6.11 pil bulunurken, tütsüleme sonrası sırasıyla; %59.26, %28.05, %9.51, %2.02 ve 6.33 pil tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre çiğ ve tütsülenmiş gökkuşağı alabalığının t testi sonucunda su, protein, yağ, kül değişimleri arasındaki farkın çok önemli (p0.05). Çiğ ve tütsülenmiş gökkuşağı alabalığının mineral madde değişimleri incelendiğinde Na, Ca, K, Mg, Fe, Zn, Mn ve P içeriklerindeki farklılığın çok önemli olduğu (p0.()5).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EVALUATION OF MINERAL MATTER CONTENT, pi I, CHEMICAL ANALYSES AND SENSORY CHARACTERISTICS OF RAINBOW TROUT (Oncorhynchw mykiss) FILLETS AFTER HOT SMOKED Pınar OCİUZ1 IAN Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Fisheries Supervision Asst. Prof Dr. TL İbrahim HALİLOGLU In this research; suitability of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) to hot smoking and the effects of this process on proximate composition, pH, mineral content of fish fillet were investigated. According to the results of proximate analyses; water, protein, ash. pH and fat content of fresh fish were as respectively: %72.31, %20.15, %1.29. %4.61 and 6.11. After hot smoking process these values were as; respectively: %59.26. %28.05, %2.02, %9.51 and 6.33.