Kısa proses ile üretilen üre formaldehit reçinesinin MDF kalitesine etkilerinin incelenmesi
The study of the affect of the resin produced by the short process on the quality of MDF
- Tez No: 155695
- Danışmanlar: PROF.DR. TİMUR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KISA PROSES İLE ÜRETİLEN ÜRE FORMALDEHİT REÇİNESİNİN MDF KALİTESİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bilal KARAKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Üre formaldehit reçineleri temel olarak MDF ve Sunta üretimi için ağaç sanayinde kullanılır. Melamin formaldehit, fenol formaldehit, resorsinol formaldehit gibi diğer termoset reçinelerle karşılaştırıldığında bazı yetersiz özelliklere sahiptir fakat ucuz olması nedeniyle tercih edilir. Genel üre formaldehit üretim prosesi iki kademeli bir prosestir ve üretim süresi 5 saatten fazladır. Bu üretim periyodu esnasında bütün şarjın tamamı 100 °C ye kadar ısıtılmaktadır. Bu genel prosesle üretilen üre formaldehit reçinesi bol miktarda istenmeyen serbest formaldehit ihtiva eder. Enerji tüketimi ve serbest formaldehit miktarını azaltmak, ve reaksiyon süresini azaltmak amacı ile yeni bir proses geliştirildi. Reaksiyon süresi sadece 35 dakika olduğu için bu yeni prosese kısa proses denilmiştir ve bu proses dışardan herhengi bir ısıya ihtiyaç duymamaktadır. Ayrıca bu prosesle üretilen üre formaldehit reçineleri iki kademeli genel prosesle üretilen reçinelerden daha az serbest formaldehit içermektedir. Bu araştırmanın amacı endüstriyel çaplı tesiste kısa prosesle üre formaldehit reçinesinin üretilmesidir. Bu amaçla 2003 yılından beri BAKS Batı Kimya fabrikasında 70 ton üre formaldehit reçinesi kısa prosesle üretilmektedir ve üretilen reçinenin SFC Entegre orman ürünleri MDF fabrikalarında kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlar kısa prosesin uygulanabilir bir proses ve bu prosesle üretilen reçinenin bazı daha iyi özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill THE STUDY OF THE AFFECT OF THE RESIN PRODUCED BY THE SHORT PROCESS ON THE QUALITY OF MDF (M.Sc. Thesis) Bilal KARAKAYA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIRNCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT Urea Formaldehyde Resin is mainly used in wood industry for the production of MDF. particleboard as a binder. It has some deficienty properties if compared with other termosetting resins such as melamine formaldehyde, phenol formaldehyde and resorsinol formaldehyde resins but due to its low cost urea formaldehyde resin is prefered. The usual ürea formaldehyde production process is two step process and production time take about more than five hours. During this production period, whole charge should be heated to above 100 °C. The ürea formaldehyde resin produced by this general process contains large amount of undesirable free formaldehyde. In order to reduce the energy consumtion, the reaction time and free formaldehyde content, a new process was developed. This new process is called as short production process, because reaction time is only 35 minutes and does not require any external heat. Urea formaldehyde resin produced by this short process contains less free formaldehyde than the ürea formaldehyde resin of produced by two stage process. The aim of this research was to apply thşs short process to produce ürea formaldehyde resin on an industrial scale. Urea formaldehyde resin of 70 mt/per day have been produced at BAKS Batı Kimya since 2003 and used SFC Entegre Orman Ürünleri MDF plant for the production of MDF. The results showed that this short process is applicable process and ürea formaldehydeIV resin produced by this method have some better properties than that of the ürea formaldehyde resin produced by the general process. Science Code : 954 Key Words : Urea Formaldehyde, ürea, formaldehyde,resin, MDF Page Number: 82 Adviser : Prof. Dr. Timur KOÇ