Altyapı sorunları ve çevre / Ankara'nın mevcut kanalizasyon ve yağmursuyu sisteminin değerlendirilmesi
Infrastructure and environment evaluation of / sewage water and storm water in Ankara
  1. Tez No: 155696
  2. Yazar: ARİFE ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ALTYAPI SORUNLARI VE ÇEVRE / ANKARA'NIN MEVCUT KANALİZASYON VE YAĞMURSUYU SİSTEMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Arife ATASOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bir ülkenin gelişmişliğinin de bir simgesi olarak gösterilebilecek olan altyapı konusu, hem insanların yaşama standardını hem de sağlık standardını ve çevre kalitesini doğrudan etkileyen, düzenli bir şehircilik açısından da oldukça önem taşıyan özelliğe sahip olduğundan ihmali göz ardı edilemeyecek bir konudur. Uzun yıllar boyunca ülkemizde üzerinde durulmayan altyapının önemi giderek artan nüfus, şehirleşme gibi faktörlerle herkesin dikkatini çekmeye başlamıştır. Ülkemizde kanalizasyon ve yağmursuyu sistemlerinin önemli bir bölümü ekonomik ömrünü doldurmuş, kalite ve kapasite olarak yetersiz konumdadır. Yapılması gereken ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde ihtiyacı karşılayacak sistemlerin uygulamaya konulması ve/veya mevcut sistemlerin yenilenmesidir. Bu yaklaşım dikkate alınarak Ankara'nın mevcut kanalizasyon ve yağmursuyu sistemi incelenmiş, gerekli değerlendirmeler yapılarak alınması gereken önlemler ve uygulanması gereken sistemler bu çalışmada ele alınmıştır. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Altyapı ve Çevre, Kanalizasyon ve Yağmursuyu Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan Hasdemir
Özet (Çeviri)
11 INFRASTRUCTURE AND ENVIRONMENT EVALUATION OF SEWAGE WATER AND STORM WATER IN ANKARA (M.Sc Thesis) Arife ATASÖY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDINCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT The infrastructure subject- which can be showed as a sembol of development of a country- cannot be reglected be cause it is important about human life standart and systematic organisation which effects environment quality directly. Infracture's importance -which is not considered in our country during long years -started to attract with factors like increasing population and a large part of sewage and storm water systems in our country is insufficient consumed economic life quality and capasity. The neccesary thing to do is to apply the systems which meet need or/and to refresh existant systems. In this work to care of this approach; existant sewage and storm water system of Ankara is scru tinted and making neccesary evolutions; inevitable protections and inevitable to apply systems are study. Science Code : 912 Key Words : Infrastructure and Environment, Sewage Water and Storm Water Page Number : 124 Adviser : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR