Selenyum o-fenilendiamin kulanıllarak difransiyel puls polarografisi ile tayini için yöntem geliştirilmesi
Determination of selenium (IV) using o-phenylenediamine by differential pulse polarography
- Tez No: 155697
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
SELENYUMUN o-FENİLENDİAMİN KULANILARAK DİFERANSİYEL PULS POLAROGRAFİSİ İLE TAYİNİ İÇİN YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Çiğdem TOPRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada Se (TV)' ün, girişim yapan iyonlar yanında diferansiyel puis polarografisi ( DPP ) tekniği ile tayini için seçiciliği ve duyarlığı yüksek olan yeni bir metot geliştirildi. Bu metot Se(IV) ile o-Fenüendiamin (o-PDA) arasında oluşan kompleksin - 0,08 V (DKE'ye karşı)' taki Se(TV)/o-PDA kompleks piki üzerine dayanmaktadır. Elde edilen Se(IV)/o-PDA kompleks piki Pb(II), Cd(ü) ve Sn(II)'nin selenyuma girişim etkisini önlemekle kalmayıp selenyum tayini için duyarlılığı da artırmaktadır. Se(IV) tayini için 5x1ü“8 M ile 6,8xl0”5 M konsantrasyon aralığında elde edilen kalibrasyon grafiğinin korelasyon katsayısı 0,9988 olarak hesaplanmıştır. Önerilen metodun tekrarlanabilirliği ve doğruluğu kabul edilebilir aralıkta olup, bağıl standart sapma %5,5 ve bağıl hata ise 5,0x10^ M Se(IV)'ün 5,0xl0-7 M Pb(II) yanındaki tayininde % -5,6 olarak hesaplanmıştır. Bazı iyonların 50 kat fazlası, Se(IV) tayininde önemli bir etkiye sebep olmamakta ve herhangi bir ayırma yada ön deriştirme gibi karmaşık, zaman alıcı veya kirlilikler getiren işlemler söz konusu değildir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez yöneticisi 404.03.01 Selenyum tayini, girişim problemi, polarografi 68 Doç. Dr. Recai İNAM
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SELENIUM (IV) USING O-PHENYLENEDIAMTNE BY DIFFERENTIAL PULSE POLAROGRAPHY (M.Sc. Thesis) Çiğdem TOPRAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT A new sensitive and selective pulse polarographic method (DPP) for the determination of Se(IV) next to interfering ions is described. This method is based on the highly sensitive peak formed by the reaction of Se(TV) with o-phenylenediamine (o-PDA) at - 0.08 V vs SCE. The new peak due to the Se(TV)/o-PDA complex not only prevents the interference's Pb(H), Cd(II) and Sn(D) for selenium, but also increases its sensitivity. A linear calibration graph is obtained for Se(TV) concentration of 5.0x10^ to 6.8x10 5 M with a correlation coefficient of 0.9988. The proposed method showed good reproducibility and accuracy with a relative standard deviation of 5.5 % and relative error of -5.6 % for the determination of 5.0x10"® M Se (TV) next to 5.0x10 7 M Pb(H). There is no serious interference from some ions when present more than 50 times of that selenium and no needs for separation and pre-concentration procedures which are tedious, time-consuming and polluting. Science Code Key words Page number Adviser 404.03.01 Selenium determination, Interference's problem, Polarography 68 Doç. Dr. Recai İNAM