Sabit mıknatıslı küresel motorun bilgisayar destekli üç boyutlu manyetik analizi, tasarımı ve uygulaması
Computer aided three dimensional magnetic analysis, design and application of a permanent magnet spherical motor
  1. Tez No: 155711
  2. Yazar: YUSUF ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
SABİT MIKNATISLI KÜRESEL MOTORUN BİLGİSAYAR DESTEKLİ UÇ BOYUTLU MANYETİK ANALİZİ, TASARIMI VE UYGULAMASI (Doktora Tezi) Yusuf ÖNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu tezde, NdFeB sabit mıknatıs dilimlerinden yapılmış küresel sabit mıknatıslı rotor ve basit sargı düzenlemesine sahip bir küresel motor tanımlanmaktadır. Küresel rotor düşük sürtünmeli teflon yüzey kaplamalı bir stator içine yerleştirilmiştir. Stator üzerindeki üç ortogonal sargı (8 adet bağımsız enerjilendirilebilen sargı) halka akısının artırılması için bir dış küresel kabukla çevrelenmiştir. Analitik olarak formülasyonu yapılmış manyetik alan dağılımı ve tork değerleri Ansoft Maxwell 3D kullanılarak sonlu elemanlar analizi ile ve deneysel olarak doğrulanmıştır. Tasarımı yapılan ve uygulanan sabit mıknatıs rotorlu küresel motor 360° dönme hareketinin yanında +45° aşağı-yukarı hareketi yapabilmektedir. Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar Kelimeler : Sabit mıknatıslı küresel Motor, 3 serbestlik dereceli hareket, 3D manyetik analiz Sayfa Adedi : 170 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER AIDED THREE DIMENSIONAL MAGNETIC ANALYSIS, DESIGN AND APPLICATION OF A PERMANENT MAGNET SPHERICAL MOTOR (Phd. Thesis) Yusuf ÖNER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this thesis, a spherical motor which has spherical permanent magnet rotor made of NdFeB slices and simple winding arrangement is described. The spherical rotor is housed within the spherical stator on a low friction teflon surface coating. Accommodated on the stator are three orthogonal windings (8 coils to be energized independently) enclosed by an outer spherical iron shell to increase the flux linkage. The results of magnetic field distribution and torque values formulated analytically are validated by finite element analysis by using Ansoft Maxwell 3D and experimentally. The permanent magnet rotor spherical motor designed and applied is capable of + 45° pan-tilt movements in addition to 360° rotation. Science Code: 626.01.00 Key Words : Permanent magnet spherical motor, 3 degrees freedom of movement, 3D magnetic analysis Page Number: 170 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Osman GÜRDAL