AuAl2 bileşiğinin elektronik yapısının ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyon teorisi ile incelenmesi
Investigation of electronic structure and vibrational properties of the AuAl2 compound within the density functional theory
- Tez No: 155712
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Au Aİ2 BİLEŞİĞİNİN ELEKTRONİK YAPISININ VE TİTREŞİM ÖZELLİKLERİNİN YOĞUNLUK FONKSİYON TEORİSİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Teri) HalitALTUNTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışma, AuAI2' nin yapısal ve elektronik özelliklerinin yerel yoğunluk yaklaşımı içinde ab initio psödopotansiyel çalışmasıdır. Hesaplanan örgü sabiti ve elektronik yapı son deneysel sonuçlarla iyi uyum içindedir. Yoğunluk fonksiyon pertürbasyon teorisi kullanılarak bu materyalin fonon spektrumu ve fonon durum yoğunluğu hesaplanmıştır. Bölge merkezinde en yüksek optik fonon modu, Raman saçılması verisiyle oldukça iyi uyum içindedir. Ayrıca simetri noktalarında seçilen akustik ve optik fonon modlannm atomik yerdeğiştinne şekilleri de analiz edilmiştir. Bilim Kodu : 404.05.0 1 Anahtar Kelimeler : Yoğunluk fonksiyon teorisi, Pseudo-potansiyel, fonon, AuAl2 Sayfa Adedi :67 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Gökay UĞUR
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF ELECTRONIC STRUCTURE AND VIBRATIONAL PROPERTIES OF THE AuAI2 COMPOUND WITHIN THE DENSITY FUNCTIONAL THEORY (M.Sc. Thesis) HalitALTUNTAS GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study present an ab initio pseudopotential study within the local density functional approximation of the structural and electronic properties of AuA12. The calculated lattice constant and electronic structure are in good agreement with recent experimental results. Using the density-functional perturbation theory, the phonon spectrum and density of states for this material are also calculated. The highest optical phonon mode compares very well with a Raman scattering data at the zone-center. We have also analyzed the atomic displacement patterns of selected acoustic and optical phonon mode at the symmetry points. Science Code :404.05.01 Key Words :Density functional theory, Pseudo-potential, Phonon, AuAfe Page Number:67 Adviser :Yrd. Doç. Dr. Gokay U?UR