Çevre dostu benzin katkı maddeleri üretiminde kullanılan katalizörlerin görsel analiz yöntemi ile fiziksel karakterizasyonu
Physical characterization of the catalyst used in the production of environmentally benign gasoline by using visual analysis method
- Tez No: 155719
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÇEVRE DOSTU BENZİN KATKI MADDELERİ ÜRETİMİNDE KULLANILAN KATALİZÖRLERİN GÖRSEL ANALİZ YÖNTEMİ İLE FİZİKSEL KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Melis ÖZMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada; yakıtların olumsuz etkilerini azaltan çevre dostu benzin için oksijenli bileşenlerin üretiminde kullanılan Amberlit-15 katalizörünün gözenekliliğinin belirlenmesi ve fiziksel karakterizasyonu için üç boyutlu ağ modelleme ve görüntü analiz yöntemleri kullanarak araştırma yapıldı. Çalışmanın ilk basamağında, gözenekliliği 0,320 olan Amberlit-15 katalizörü için önceden gerçekleştirilen civa porozimetresi deney sonuçları incelendi. Amberlit-15 katalizörü için penetrasyonun 1940 psia (902 A) basınçta başladığı ve 20115 psia (87 A) basınçta tamamlandığı gözlendi. Diğer taraftan, 20115 ila 26119,40 psia basınç aralığında penetrasyonun gerçekleşmediği gözlendi. Ayrıca, gözenek hacminin % 90'ının 347 A'un altında olduğu görüldü. Çalışmanın ikinci basamağında, deneysel civa porozimetresinin parametreleri Compact Visual Fortran (CVF) derleyicisi altında çalışan KALINET programında veri olarak kullanıldı. Programdan elde edilen sonuçlar ile teorik penetrasyon eğrisi çizildi ve her bir basınç aralığındaki gözenek sayıları değiştirilerek deneysel penetrasyon eğrisi ile çakıştırıldı ve sonuç olarak gözenek boyut dağılımları elde edildi. Üç boyutlu (3-D) ağ modeli (30x30x30 boyutunda 83700 adet gözenek içeren) gözenek hacim dağılımı, gözenek hacminin % 90'ının 343 A'un altında olduğunugösterdi. Bu sonucun deneysel sonuç ile uyumlu olduğu görüldü. Çalışmanın üçüncü basamağında, Compact Visual Fortran (CVF) derleyicisi altında çalışan ve KALINET programı ile üretilen verileri kullanan SECTION programından üç boyutlu (3-D) rastgele gözenek ağ görüntülerinin farklı kesitleri elde edildi. Daha sonra, KALINET programından elde edilen veriler kullanılarak KALINET3D bilgisayar programı ile üç boyutlu ağ görüntüleri çizildi. Bu üç boyutlu (3-D) çizimlerin yardımıyla farklı basınç aralıkları için civanın sanal penetrasyonu gözlenebilir. Son olarak, SECTION programından elde edilen üç boyutlu (3-D) rastgele gözenek ağın sanal kesitleri, görüntü analiz metodu (Sigma Scan Pro görüntü analiz bilgisayar programı) ile incelendi ve gözeneklilik ölçümleri yapıldı. Sonuç olarak; Çevre Dostu Benzin üretiminde önemli rolü olan Amberlit-15 katalizörünün gözenekliliğini belirleyen civa porozimetresi yöntemi bilgisayar programlarıyla yapıldı ve kesit görüntülerin ortalama gözenekliliği 0,323 bulundu. Bu değer deneysel civa porozimetresinden elde edilen değer (0,320) ile uyumludur. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : civa porozimetrisi, gözeneklilik, görsel analiz, ağ modelleri Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kırali MÜRTEZAOĞLU
Özet (Çeviri)
PHYSICAL CHARACTERIZATION OF THE CATALYST USED IN THE PRODUCTION OF ENVIRONMENTALLY BENIGN GASOLINE BY USING VISUAL ANALYSIS METHOD (M. Sc. Thesis) Melis ÖZMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT In this study, investigation was done on the physical characterization and determination of the porosity for a catalyst called Amberlit-15, which is used to produce oxygenate additives for environmentally benign gasoline that reduces the negative effects of the gasoline, by using 3-D network modelling and visual image analysis methods. Firstly, the results of mercury porosimetry experiment, previously done for the catalyst Amberlit-15 has the porosity of 0,320, was examinated. It observed from the results that the penetration began at the pressure 1940 psia (902 Â) and completed at 20115 psia (87 Â) for the catalyst Amberlit-15. On the other hand, between the pressure interval of 20115 and 26119,40 psia no penetration was observed. It was clearly seen that the 90% of the volume of pores were under 347 Â as well. Then, the parameters of experimental mercury porosimetry was used as data for the KALINET program which is run under Compact Visual Fortran (CVF). As the results obtained from the program, theoretical penetration curve was drawn and was fitted to the experimental penetration curve by changing the number of pores in each pressure interval and finally the pore size distribution was done. 3-D network model (size of (30X30X30) and including 83700 pores) pore volume distributionIV histogram indicates that 90% of the volume of pores were under 343 Â. This result was compatible with the experimental one. Next, various sections of the images of 3-D stochastic pore network were obtained from the program SECTION, which uses the data generated by KALINET under Compact Visual Fortran (CVF). Afterwards, 3-D network images were drawn by KALINET3D computer program with the usage of the data from the program KALINET. The visual penetration of mercury in the network can be observed by the help of these 3-D network drawings for different pressure intervals. Finally, the 3-D stochastic pore network visual sections obtained from the program SECTION, were examined under the visual analysis method (Sigma Scan Pro visual image analysis computer program) and the porosity measurements were done. As a conclusion, the mercury porosimetry method, which determine the porosity of Amberlit-15 catalyst that has an important role in the production of environmentally benign gasoline, was determined with the computer programs and it was found that the average porosity of sectioned images is 0,323. It is coincidence with porosity (0,320) obtained from experimental mercury porosimetry. Science Code : 912 Key Words : mercury porosimetry, porosity, image (visual) analysis, network modelling Page Number : 186 Adviser : Assoc. Prof. Kırali MÜRTEZAO?LU