Hava aracı kazalarına neden olan faktörlerin incelenmesi ve alınacak tedbirler
The exemination of factors caused air crashes and causes must be taken
  1. Tez No: 155729
  2. Yazar: SERHAT İVECAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
HAVA ARACI KAZALARINA NEDEN OLAN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ VE ALINACAK TEDBİRLER (Yüksek Lisans Tezi) Serhat İVECAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2004 ÖZET Meydana gelen uçuş kazaları incelendiğinde kaza kırım faktörlerinden idari ve pilotaj faktörlerinin öne çıktığı görülmektedir. Havacılıkta; yüksek dereceli tehdit ortamındaki 21 nci yüzyılın muharebe sahasında, kendisinden beklenen görevleri yerine getirmesindeki en önemli hedef uçuş emniyetidir. Uçuş emniyetinin esas amacı;“Yeni kaza yoktur, eski kazaları yapan yeni insanlar vardır”düşüncesinden hareketle, büyük emekler sarfedilerek yetiştirilen pilot, teknisyen ve diğer personel ile daha pahalı ve tedariki zor olan hava aracı kaybının önlenmesidir. Bu çalışmanın amacı; hava aracı kazalarına neden olabilecek muhtemel tehdit sahalarını inceleyerek ortaya koymak, uçuş birlikleri tarafından, kazalar oluşmadan önce eğitim yolu ile personelin davranışlarının değişmesini sağlayacak bir program hazırlayarak zaman, personel ve para kaybını ortadan kaldıracak azami faydayı sağlamaktır. Bilim Kodu : 15 Anahtar Kelimeler : Hava aracı kazaları, Kazalar, Kaza nedenleri, Kazalardan Korunma, Havacılık Sayfa Adedi : 216 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
THE EXEM1NATI0N OF FACTORS CAUSED AIR CRASHES AND CAUSES MUST BE TAKEN (M.Sc. Thesis) Serhat İVECAN GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 2004 ABSTRACT It is obvious that the management and pilotage factors are dominant in the crash factors after the exemination of air crashes took place. For an aviator, flight safety is the most important aim for doing the duties given to him, in the 21 st centuries high risked and threated battle field.“ There is no new accident, but new people to make the old accidents.”From this idea, we can easily say that the primary consideration of flight safety is to protect the loss of hardly provided air vehicles, pilots, technicians and other crewmembers. The purpose of this work is to state the possible threat fields that can be cause air crashes and to gain maximum profit that could be to maintain the behavioural change of aircrew with education before the accident take place. Science Code : 15 Key Words : Air vehicle accidents, Accidents, Accident causes, Protection for accidents, Aviations Page Number : 216 Adviser : Yrd.Doç. Dr.Yakup İÇİNGÜR