Öngerilmeli çelik I-putrel kiriş üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of productability of prestressed steel I-beam
- Tez No: 155728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, öngerilmeli çelik I- putrel bir kirişin üretilebilirliği ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Öngerilmeli I- kiriş üretimi için Fe 46 levha malzeme ve Fe 37 yarı mamul T profil kullanılmıştır. Levha malzeme boyuna doğrultuda, gerilmesiz ve farklı eksenel çekme gerilmelerine (94, 188 ve 282 N/mm2) maruzken, T profiline gaz altı kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Bu sayede, 55 mm yüksekliğinde, 50 mm genişliğinde, 5 mm et kalınlığında ve 500 mm uzunluğunda öngerilmeli çelik I- kiriş üretilmiştir. Minimum öngerilmeli kirişte en fazla kalıntı gerilme ve ön sehim oluşurken, artan öngerilme miktarıyla azalan kalıntı gerilme ve ön sehim etkisi belirlenmiştir. Eğilme deneyi sonucunda, öngerilme değerindeki azalışın eğilme dayanımını arttırdığı belirlenmiştir. Buna rağmen, öngerilmeli çelik I- kiriş üretimi ile yaklaşık % 30 oranında eğilme dayanımının arttırılabileceği belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Çelik Kiriş, Öngerilme, Sehim, Eğilme Dayanımı
Özet (Çeviri)
In this study, productability of a prestressed steel I- beam and its mechanical properties were investigated. In the production of prestressed I- beams, St 46 plate material and St 37 T- beam were used. While the plate materials were under various tensile stresses (94, 188 and 282 N/mm2) or without stress in the horizontal direction, it was joined to the T- beam by metal inert gas welding. By this method, prestressed steel I- beams which have 55 mm in depth, 50 mm in width, 5 mm wall tickness and 500 mm in length were fabricated. The higgest residual stress and pre-deflection were obtained in minimum prestressed beam whereas with increasing in prestress value, residual stress and pre-deflection were decreased. Bending test results indicated that decreasing the prestress value led to increasing the bending loads. Howewer, it was observed that producing prestressed steel I beam by this method resulted in an increase in bending strenght about 30%.Key Word : Steel Beam, Prestressed, Deflection, Bending Strenght