Organize sanayi bölgeleri ve çevre
Organized industrial zones and environment
  1. Tez No: 155734
  2. Yazar: ESRA ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Organize Sanayi Bölgelerinin mevcut durumu ve çevre üzerindeki etkilerini incelemektir. Türkiye' de OSB, ilk kez 1962' de Bursa' da uygulamaya konmuştur ve dengesiz bölgesel gelişmenin, çarpık kentleşmenin yol açtığı sorunların çözümünde birer araç olarak benimsenmiştir. Tarımsal hammaddenin ve yeraltı zenginliklerinin değerlendirildiği OSB, sanayiler arası ilişkilerin de geliştirildiği birer merkezdir. OSB'lerin kurulması, denetlenmesi, kredilendirilmesi ve çeşitli kuruluşlar ile koordinasyonun Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca sağlanması, ülke çapında önemli gelişmelere yol açmıştır. Orta ve büyük ölçekli sanayi işletmeleri kentin dışında, kentten yeşil bantlarla ayrılan özel bölgelere yerleştirilmiş ve böylece çevreye kir, gaz, koku ve duman yayarak çevre kalitesini olumsuz yönde etkileyen sanayi kuruluşları, jeolojik etütlere de bağlı kalınarak kontrol altına alınabilmiştir. Bu çalışmalara bir örnek olarak Ankara Sanayi Odası l.OSB incelenmiştir. Bilim Kodu :912 Anahtar Kelimeler :OSB, Çevre Sayfa Adedi :144 Tez Yöneticisi :Prof.Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
Organized Industrial Zones (OIZ) are goods and service production areas in which social plants are located together with healthy, cheap and reliable infrastructures, outside the city and agricultural areas. In Turkey, OIZ's have implemented in Bursa in 1962 for the first time and have been adopted as a means for the sollution of problems caused by instable regional development, irregular urbanization. OIZ' s in which agricultural raw material and underground resources are utilized, are also centers relationships between industries are developed in. Execution of the establishment, supervision and crediting of OIZ's along with providing their coordination with various establishments, by Ministry of Industry and Commerce, has resulted in positive devolopments countrywide. Medium and large scale industry establishments have been put in place in special areas outside the city which are seperated from residental areas with green zones and thus, industrial establishments which influence the environmental quality in a negative manner by means of emitting pollution, gas, smells and smoke, have been taken under control also connected with geological surveys. As an example to these studies, Ankara Industrial Organization l.OIZ is examined. Science Code :912 Key Words :OIZ, Environment Page Number: 144 Adviser : Prof.Dr. Erdoğan HASDEMİR