Yönetim bilgi sistemi uygulaması: Kütüphane bilgi sistemi
An application of management information system: Library information systems
  1. Tez No: 155735
  2. Yazar: ÖZGE KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMASI : KÜTÜPHANE BİLGİ SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Özge KESER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bilgi sistemleri tüm meslek sektörlerinin tüm fonksiyonlarında kullanılır. Devlet dairelerinden üretime, muhasebeden pazarlamaya, bilgi sistemleri; ticari işlemlerde, karar vermede ve problem çözmede kuruluşlar için en önemli araçtır. Yönetim Bilgi Sistemi (YBS), genel anlamda, işletmenin bilgi işleme ve kullanımındaki verimliliği ve etkinliğini arttırmayı amaçlayan sistematik bir yaklaşımdır. Bilgi elde edilmeli, işlenmeli, saklanmalı, çekilmeli, incelenmeli ve dağıtılmalıdır. YBS, tüm bu özellikleri sağlamanın yanı sıra, daha doğru bilgiye daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar. Bu tezde, YBS kullanılarak Kütüphane Bilgi Sistemi (KBS) modellenmiştir. KBS, Tez İşlemleri, Kitap İşlemleri, Kullanıcı İşlemleri ve Personel İşlemleri olmak üzere dört ana modülden oluşmaktadır. KBS ile kullanıcıların doğru bilgiye kısa sürede ulaşımının sağlanması amaçlanmaktadır. Bilim Kodu :919 Anahtar Kelimeler : YBS, PHP, Kütüphane Bilgi Sistemi Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye Gencer
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION OF MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS : LIBRARY INFORMATION SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Özge KESER GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT Information systems are used in every business function in every business sector. From government agencies to manufacturing, from accounting to marketing, information systems are key tools in the transaction processing, decision making, problem solving, and operations of all organizations. Management Information System (MIS), in general, is a systematic approach that aim to increase the productivity and activity of a business enterprise in information processing and using. Information should be get, processed, saved, examined and distributed. In addition to provide all of these properties, MIS provides more accurate information in shorter period of time. In this thesis, Library Information System was modelled by using MIS. Library Information System has four main modules namely, Thesis Processes, Book Processes, User Processes and Personnel Processes. The main purpose of the Library Information System is providing accurate information in a short time period. Science Code Key Word Page Number Adviser 919 MIS, PHP, Library Information Systems 85 Assoc. Prof. Dr. Çevriye Gencer