Ev tipi soğutucularda farklı soğutucu akışkanların performans deneyleri
Performance tests of different cooling fluids on house type coolers
- Tez No: 155739
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, genellikle tek tip soğutucu akışkan (R 134a veya R 22) kullanılarak imal edilen ev tipi soğutucularda, sistemde hiçbir değişiklik yapılmadan farklı akışkanlar (R 134a, R 404a, R 407c) kullanılmış, ayrı ayrı performansları ölçülmüş ve performans katsayıları hesaplanmıştır. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için standartlarda belirtilen kurallara uygun olarak Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Bölümü Tesisat Anabilim Dalında bir test odası hazırlanmış ve performans deneyleri bu dest odasında yapılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre yapılan değerlendirmeler sonunda R 134a soğutucu akışkanının R 404a ve R 407c akışkanlarına göre daha uygun olduğu, R 404a ve R 407c soğutucu akışkanlarının yüksek basınçlı sistemlerde daha verimli olacağı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Soğutucu, soğutma, soğutucu akışkan,
Özet (Çeviri)
In this study, we used on house type coolers which work with mainly one type fluid (R 134a and R 22), different fluids (R 134a, R 404a, R 407c), seperately their performaces were measured and their performance coeffient was calculated. To fullfill this study, a room was prepared in Gazi Unİvercİty Technical Education Faculty Machine part under the rules given by the standarts and the performance tests were made in this room. With the evaluation made at the end with the results of these teste, it was established that R 134a cooling fluid is more fitting then R 404a and R 407c fluids and that R 404a and R 407c cooling fluids will be more efficient in high pressured systems.Key Words : Cooler, cooling, cooling fluids