Prizmatik mafsal içinden kayan elestik çubuklarda eğilme ve burulma titreşimlerinin incelenmesi
Investigation of transverse and torsional vibrations in elastic beams sliding through a prismatic joint
- Tez No: 155746
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
PRİZMATİK MAFSAL İÇİNDEN KAYAN ELASTİK ÇUBUKLARDA EĞİLME VE BURULMA TİTREŞİMLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Levent AKBABA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Bu çalışmada, sabit bir eksen takımına göre üç boyutlu harekete sahip kayar mafsal içinden kayan bir elastik çubuğun dinamik modeli ele alınmıştır. Elastik çubuk, iki eksende eğilmeye maruz Euler-Bernoulli kirişi gibi düşünülmüş ve bir ucunda disk olduğu kabul edilmiştir. Çubuk burulma titreşimlerine de maruzdur. Ayrıca; dönme ataleti, eksenel kuvvet ve ağırlık kuvvetlerinin etkisi de göz önüne alınmıştır. Bu kabuller altında, elastik çubuğun hareketinin kısmi diferansiyel denklemleri, ve sınır şartları, Hamilton prensibi ile elde edilmiştir. Bu denklemlerin analitik çözümleri mümkün olmadığından, Kabul Edilmiş Modlar yöntemi ile adi diferansiyel denklem takımlarına dönüştürülmüştür. Bu denklemler 4. mertebeden Runge-Kutta integrasyon yöntemi ve uygun bir bilgisayar programı kullanılarak çözülmüştür. Elde edilen titreşim biçimleri örneklerle sunulmuş ve sonuçlar incelenmiştir. Bilim Kodu : 945 Anahtar Kelimeler : Elastik Çubuk, Prizmatik Mafsal, Eğilme Titreşimleri, Burulma Titreşimleri Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şefaatdin YÜKSEL
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF TRANSVERSE AND TORSIONAL VIBRATIONS IN ELASTIC BEAMS SLIDING THROUGH A PRISMATIC JOINT (Master of Science Thesis) Levent AKBABA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT In this study, the dynamic model of an elastic beam sliding through a prizmatic joint which is driven in a three dimensional fixed coordinate system is investigated. The elastic beam having a disk at one-end is considered as an Euler-BernouIIi beam undergoing flexural deflections in two planes. The beam has also torsional vibrations. Besides, the effects of rotary inertia, gravitation and axial force are taken into consideration. With these assumptions, the differantial equations of motion of the elastic beam and associated boundary conditions are derived by using Hamilton's principle. Since it is difficult to find an analytical solution, they are transformed into a set of ordinary differantial equations by utilizing the assumed modes method in order to obtain an aproximate solution. The equations has been solved by means of the fourth- order Runge-Kutta method and a suitable computer code. Some sample mode shapes of the vibrations are presented in plots and results are discussed. Science Code : 945 Key Words : Elastic Beam, Prismatic Joint, Flexural Vibrations, Torsional Vibrations Page Number : 113 Adviser : Asst Prof. Dr. Şefaatdin YÜKSEL