Behramkale'de koruma sorunları ve tek yapı ölçeğinde bir onarım önerisi, Sedat Alık evi
Conservation problems in Behramkale and a restoration proposal for Sedat Alık village house
- Tez No: 155747
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
BEHRAMKALE'DE KORUMA SORUNLARI VE TEK YAPI ÖLÇEĞİNDE BİR ONARIM ÖNERİSİ, SEDAT ALIK EVİ (Yüksek Lisans Teri) İLHAN OKAN YAZGAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Özgün ve karakteristik mimari ve yerleşim özelliklerini günümüze kadar büyük ölçüde korumuş olan Çanakkale İli, Ayvacık İlçesi'ne bağlı Behramkale (Assos) 'nin çalışma alanı olarak seçildiği bu tez çalışmasında, öncelikle yerleşimin tarihi, sosyal, ekonomik ve turistik özellikleri incelenmiştir. Yerleşimde mimari ve korumacılık ile ilgili ortaya çıkan sorun, değişim ve dönüşümlere veri olan bu bilgiler ışığında, özellikle eski köy yerleşimi olmak üzere, yörenin mimari ve mekansal özellikleri de detaylı olarak incelenmiştir. 1981 yılından beri tarihi ve doğal sit alam olarak ilan edilen yerleşimde meydana gelen, özgün mimari örneklerin onarımı, korunması ve kullanılması ile ilgili zaman içerisinde ortaya çıkmış olan sorun, değişiklik ve dönüşümler ortaya konmuştur. Behramkale ve benzer kırsal yerleşim bölgelerinde koruma kurullarınca onaylanıp uygulanan restorasyon projelerinin hazırlanma ve uygulama prosedürlerinin ve pratik uygulanmalarının zorluğu nedeniyle, yerleşimde bulunan özgün mimari özelliklerini korumakta olan kullanılmayan bir yapının rölöve projesi hazırlanmış, yapıyla ilgili tespit ve değerlendirme tabloları hazırlanmış ve yapı ile ilgili alternatif bir onarım önerisi ortaya konmuştur. Bilim Kodu : 808 Anahtar Kelimeler : Behramkale, Assos, Onarım, Koruma Sorunları Sayfa Adedi :234 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can M. HERSEK
Özet (Çeviri)
11 CONSERVATION PROBLEMS IN BEHRAMKALE ( ASSOS) AND A RESTORATION PROPOSAL FOR SEDAT ALDX VILLAGE HOUSE (M.Sc. Thesis) DLHAN OKAN YAZG AN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT As the study area; Behramkale ( Assos ), which is a village of Çanakkale, Ayvacık and maintains authentic architectural and settlemental properties to nowadays, is selected. First of all, historical, social, economic and touristical properties and potentials of the settlement are examined. Using these examinations, as a datum about the problems, variations and transformations related with architecture and conservation, village's architectural and settlemental properties are examined in detail, especially about the old village settlement Problems, transformations and variations, that occured about conservation, restoration and usage of the authentic architectural examples are determined about the settlement, that was declared as a historical and natural conservation area since 1981. Because of the preparation and practical application difficulties and problems of the restoration projects, approved by the Conservation Commissions, in Behramkale and same kind of countryside settlements, survey project of an authentic and empty village house is prepared, determination and estimation tables are made and finally an alternative restoration proposal for the house is occured as a conclusion. Science Code : 808 Key Words : Behramkale, Assos, Restoration, Conservation problems. Page Number: 234 Adviser : Prof. Dr. Can M. HERSEK