Buji ile ateşlemeli bir motorda propan ve farklı oranlarda propan/bütan kullanımının motor performansına etkilerinin deneysel analizi
The exprimental study of effects on the engine performance using propane and different mixtures of propane/bütane a spark ignition engine
  1. Tez No: 155748
  2. Yazar: AHMET DOST
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
BUJİ İLE ATEŞLEMELI BİR MOTORDA PROPAN VE FARKLI ORANLARDA PROPAN/BÜTAN KULLANIMININ MOTOR PERFORMANSINA ETKİLERİNİN DENEYSEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet DOST GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Dünyada artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi ve içten yanmalı motorlardan kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılabilmesi için alternatif yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları araştırılmaktadır. LPG içten yanmalı motorlarda yakıt ekonomisi sağlamak ve egzoz emisyon değerlerini azaltmak için kullanılan bir alternatif yakıttır. Bu çalışmanın amacı, LPG muhteviyatındaki propan/bütan oranı değişiminin motorun ihtiyacına (kullanıldığı yer ve amaca) göre belirlenmesi ve optimum şartlarda çalışma ile LPG'nin daha etkin ve ekonomik kullanılmasını sağlamaktır. Bu amaçla, dört faklı propan/bütan oranına sahip LPG'nin motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler tam gaz kelebeği açıklığında, stokiyometrik hava/yakıt oranında ve farklı motor hızlarında yapılmıştır. Deneyler sonuncunda: LPG karışımları kullanımı benzin kullanımına göre; moment ve güçte %3.6-7 oranında düşmeye neden olurken, CO emisyonunda %42-62 ve HC emisyonunda %37-45 oranında iyileşme sağlamıştır. 1800 min“1 motor hızında propan kullanımı, 3/7 p/b kullanımından %1.3 oranında daha yüksek güç ve moment üretirken; 3200 min”1 motor hızında %2.85 oranında güç ve moment kaybına neden olmaktadır. 2200-2400 min“1 motor hızları arasında LPG karışımlarının güçleri aynı seviyelere gelmekte bu motor hızından sonra bütan oranı artışı motor gücünü ve momentini artırmaktadır. 1800 min”1 motorhızında propan kullanımı 3/7 p/b kullanımına göre %8 daha düşük HC emisyonu sağlarken; 3200 min"1 motor hızında %6 daha kötü HC emisyonuna sebep olmuştur. Propan kullanımı CO emisyonlarını düşük motor hızlarında iyileştirmiş motor devri arttıkça emisyon değerleri bütün LPG karışımları için aynı değerlere yaklaşmıştır. Bilim Kodu : 6261001 Anahtar Kelimeler : LPG, Buji ile ateşlemeli motor, egzoz emisyonları, propan motor performansı, içten yanmalı motor Sayfa Adedi :152 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
m THE EXPRIMENTAL STUDY OF EFFECTS ON THE ENGINE PERFORMANCE USING PROPANE AND DIFFERENT MIXTURES OF PROPANE/BUTANE A SPARK İGNİTİON ENGINE (M.Sc. Thesis) Ahmet DOST GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT Alternative new and renewabel energy sources have been researhed to supply the world energy need and to reduce air pollution caused by internal combustion engines. LPG is an alternative fuel which can be used to obtain fuel economy and to lessen exhaust emission values. The aim of this study, is determine the chance of the propane/bütane ratio in the content of the LPG for the need of the engine (area of used and aim) and by this optimum contions to provide active and economic use of the LPG. For this reason, the effects on the engine performance and exhaust emissions of four different propane/bütane ratios have been researched experimentally. The Experiments have been performed at the raul throttle, stociometric air/fuel ratio and different engine speeds. At the end of the experiments: Use of LPG mixtures, compared with use of gasoline, cause decrease in 3.6-7 % proportion in moment and power, and provided improvement in 42-62% in co emission and 37-45% proportion in HC emission. In 1800 min“1 engine speed, while the use of propane, produced 1.3 % proportion higher power and torque than the use of 3/7 p/b, in 3200 min”1 engine speed, caused loss of the power and torque in 2.85% proportion. Between 2200-2400 min“1 engine speeds, the powers of LPG mixtures come to the same level, but after these engine speeds, the increase in butane proportion, increases the engine power and moment. In 1800 min'1 engine speed, while useIV of the propane provided 8% lower HC emission than use of 3/7 p/b, in 3200 min”engine speed, caused 6 % worse HC emission. Use of the propane, improved CO emissions in lower cycles; as motor cycle increased, emission values, approached the same values for all LPG mixtures. Science Code : 6261001 Key Words : LPG, Spark ignition engines, exhaust emissins, engine performance, propane, Internal combustion engines, Page Number : 152 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR