Poli (stiren-2 hidroksietil metakrilat) mikroboncuklarına kovalent bağlanma ile glukoz izomerazın immobilizasyonu
Immobilization of glucose isomerase on poly(styrene-2-hydroxyethyl methacrylate) microbeads with covalent binding
  1. Tez No: 155759
  2. Yazar: İLHAMİ FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
P0Lİ(STİREN-2 HIDROKSİETİL METAKRİLAT) MİKROBONCUKLARINA KOVALENT BAĞLANMA İLE GLUKOZ İZOMERAZIN İMMOBİLİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) İlhamı FİDAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Bu çalışmada, serbest glukoz izomeraz enzimi (Gİ), siyanürik klorür (C3N3CI3) ile aktifleştirilmiş poli(stiren-2-hidroksietil metakrilat), P(S-HEMA), mikroboncukları üzerinde immobilize edilmiştir. Serbest Gİ ve immobilize glukoz izomeraz (İGİ) için optimum pH sırasıyla 7,5 ve 8,0, optimum sıcaklık sırasıyla 60 °C ve 65 °C olarak bulunmuştur. Serbest Gİ, İGİ ve ticari İGİ için Km>i değerleri sırasıyla 0,114 mol/L, 0,189 mol/L, 0,039 mol/L, Km,g değerleri sırasıyla 1,25 mol/L, 0,37 mol/L, 1,60 mol/L, Vm,i değerleri sırasıyla 2,49x1 0'5 mol/L.dak, 3,53x1 0'5 mol/L.dak, 2,07x1 0'5 mol/L.dak, Vm>g değerleri sırasıyla 2,97x1 0"3 mol/L.dak, 4,65x1 0'5 mol/L.dak, 2,74x1 0'3 mol/L.dak olarak bulunmuştur. 56 gün, 4 °C de depolamada, serbest Gİ ve İGİ başlangıç aktifliklerinin sırasıyla %48,3 ünü ve %60,3 ünü koruduğu gözlenmiştir. Kolonda 110 dak sürekli kullanımda, İGİ ve ticari İGİ başlangıç aktifliklerinin sırasıyla %80,8 ini ve %85,5 ini korumuştur. Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : poli(stiren-2-hidroksietil metakrilat), kovalent bağlanma, immobilizasyon, glukoz izomeraz Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil AKSOY
Özet (Çeviri)
11 IMMOBILIZATION OF GLUCOSE ISOMERASE ON POLY(STYRENE- 2-HYDROXYETHYL METHACRYLATE) MICROBEADS WITH COVALENT BINDING (M.Sc. Thesis) İlhami FİDAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT In this study, glucose isomerase enzyme (Gl) was covalently immobilized on poly(styrene-2-hydroxyethyl methacrylate), P(S-HEMA) microbeads, which were activated by using cyanuric chloride (C3N3CI3). Optimum pH and optimum temperature were determined as 7.5 and 8.0, 60 °C and 65 °C for free Gl and immobilized glucose isomerase (IGI), respectively. Km,f values were found to be 0.114 mol/L, 0.189 mol/L, 0.039 mol/L, Km,r values 1.25 mol/L, 0.37 mol/L, 1.60 mol/L, Vm>f values 2.49x1 0'5 mol/L.dak, 3.53x1 05 mol/L.dak, 2.07x1 0“5 mol/L.dak, Vm,r values 2.97x1 03 mol/Ldak, 4.65x1 0'5 mol/L.dak, 2.74x1 0”3 mol/L.dak for free Gl, IGI and commercial IGI, respectively. Free Gl and IGI retained %48.3 and %60.3 of their original activities after 56 days of storage at 4 °C, respectively. IGI and commercial IGI were retained %80.8 and %85.5 of their initial activities under continuous flow column after 110 min, respectively. Science Code : 405 Key Words : poly(styrene-2-hydroxyethyl methacrylate), covalent binding, immobilization, glucose isomerase Page Number : 87 Adviser : Prof. Dr. Serpil AKSOY