Soğutma ceketli kesikli bir polistiren reaktörünün genetik algoritma kullanılarak kendinden ayarlamalı PID kontrolü
Self tuning control of jacketed batch polystyrene reactor using genetic algorithm
- Tez No: 155761
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
SOĞUTMA CEKETLİ KESİKLİ BİR POLİSTİREN REAKTÖRÜNÜN GENETİK ALGORİTMA KULLANILARAK KENDİNDEN AYARLAMALI PDO KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Faal KETEVANLIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Poümerler kolay işlenebildikleri için endüstrinin birçok dalında hammadde olarak kullanıldığı gibi günlük yaşamda da pekçok kullanım alanlarına sahiptirler. Ancak polimerlerin istenilen kalitede üretilmesi oldukça önemlidir. Ürün kalitesi polimerin molekül ağırlığına ve molekül ağırlığı dağılımına bağlıdır. Serbest radikalik polimerleşme reaktörleri oldukça kompleks ve doğrusal olmayan prosesler olduğundan, bu reaktörlerde kontrol önem taşır. Bu çalışma da minimum süre içerisinde istenilen molekül ağırlığı ve dönüşüme ulaşmak için optimum sıcaklık profili ve başlatıcı derişimi bilgisayar programı yardımıyla bulunmuş ve istenen dönüşüme ulaşmak için optimum sıcaklık profili, kendinden ayarlamalı PID denetici kullanılarak elde edilmeye çalışılmıştır. Bu deneticinin optimum ayar parametreleri genetik algoritma kullanılarak elde edilmiştir. Genetik algoritma doğal seçim mekanizmasına dayanan stokastik bir optimizasyon yöntemidir. Genetik algoritma için uygunluk fonksiyonu olarak hatanın mutlak değerinin integrali ( Integral of the Absolute value of Error) (IAE) değeri alınmıştır. Deneysel ve teorik çalışmalar üç farklı sıcaklık profili için yapılmış, dönüşüm ve molekül ağırlıkları ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, genetik algoritma kullanılarak kendinden ayarlamalı kontrol ile polimerleşme reaktörünün sıcaklığı oldukça iyi kontrol edilmektedir. Bilim Kodu : 603.02.02 Anahtar Kelimeler : Polimer, Kendinden Ayarlamalı PD3 Kontrol, Genetik Algoritma Sayfa Adedi : 161 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sebahat ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
SELF TUNING CONTROL OF JACKETED BATCH POLYSTYRENE REACTOR USING GENETİC ALGORITHM (M.Sc. Thesis) FazdKETEVANLIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT Polymers are used in many areas of social life and in various industries as a raw material, because of operational flexibility. It is very important to produce polymers with desired quality. Product quality depends on the molecular weight and molecular weight distribution. Free-radical polymerization reactors are recognized as highly complex and nonlinear processes, so their controls are important. In this study, optimal temperature profile and initiator concentration to achieve desired molecular weight and conversion in a minimum time were obtained using computer program. During the reaction, this temperature profile was tried to track using a self-tuning PD3 controller. To obtain optimal tuning parameters of this controller, genetic algorithm was used. Genetic algorithm is stocastk optimization method which uses on mechanics of natural selection. The fitness function for GA was taken as the integral of the absolute value of error (IAE). Experimental and theorical control studies were done for three different temperature profiles and later conversations and molecular weights were measured and compared. According to these results, the self-tuning PD3 controller with genetic algorithm controls the temperature of the polymerization reactor very well. Science Code : 603.02.02 Key Words :PoIymers, Self-Tuning PID Control, Genetic Algorithm Page Number:161 Adviser : Prof. Dr. Sebahat ERDO?AN