Cucumis sativus L.'da tuzluluğun bazı fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of salinity on some physiological and biochemical parameters in Cucumis sativus L.
- Tez No: 155762
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RUKİYE TIPIRDAMAZ, PROF.DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Cucumîs sativus L.'DA TUZLULUĞUN BAZI FİZYOLOJİK VE BİYOKİMYASAL PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Gökçen BAYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Yapılan bu çalışmada Cucumîs sativus L. (salatalık) bitkisinde tuz stresinin bazı fizyolojik parametreler ile antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkileri araştırılmış; incelenen bu özellikler bakımından genotipler arasındaki farklılıklar ile bu parametrelerin genotipin tuza dayanımı ile ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Üç salatalık genotipi (Çengelköy, Anadolu Fİ, Beith Alpha) kontrollü koşullarda, perlit ortamında, % Hoagland besin çözeltisi ile sulanarak 28 gün büyütülmüştür. Bu periyot sonunda; fidelere 150 mM NaCl uygulanmıştır. Tuz uygulamasının 7. ve 14. gününde bitkilerin yaprak dokularının taze ve kuru ağırlıkları, oransal su kapsamları (OSK), inorganik iyon, prolin, klorofil ve karotenoid, malondialdehid (MDA) miktarları ve süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), askorbat peroksidaz (AP) enzim aktiviteleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Genel olarak, tuz uygulaması incelenen tüm parametreleri etkilemiş; genotiplerin yaprak taze-kuru ağırlıklarını, OSK'nı, K*, Ca+2, klorofil ve karotenoid miktarlarını azaltmış; Na+, Cl~, prolin, MDA miktarı ile antioksidatif enzim aktivitelerini arttırmıştır. Daha düşük Na+ ve MDA miktarı; daha yüksek taze- kuru ağırlık, OSK, K* iyon konsantrasyonu, klorofil ve karotenoid miktarı ve enzim aktivitelerinin genotipin tuza dayanımı ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Tuz toleransındaprolinin seçim kriteri gibi kullanılması şüpheli bulunmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlar Çengelköy genotipinin tuza diğer genotiplerden daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 401.03.01 : Tuz stresi, Cucutms sativus L., inorganik iyonlar, prolin, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi, katalaz (CAT) aktivitesi, askorbat peroksidaz (AP) aktivitesi :70 : Prof. Dr. Hayri DUMAN Doç. Dr. Rukiye TIPERDAMAZ
Özet (Çeviri)
m THE EFFECTS OF SALINITY ON SOME PHYSIOLOGICAL AND BIOCHEMICAL PARAMETERS IN Cucumis sativus L. (M.Sc. Thesis) Gökçen BAYSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, the effects of salt stress on some physiological parameters and antioxidant enzyme activities in Cucumis sativus L. (cucumber) were investigated; the differences between genotypes according to these considered parameters and salt tolerance of genotypes were determined. Three genotypes of cucumber (Çengelköy, Anadolu Fİ, Beith Alpha) were grown under the controlled conditions in perlit culture and irrigated with Vz Hoagland nutrient solution for a period of 28 days. After this period, seedlings were treated with 150 mM NaCl solution. Fresh and dry weight of leaves, relative water contents (RWC), inorganic ions contents, chlorophyll and carotenoid contents, proline contents, malondialdehyde (MDA) contents and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), ascorbate peroxidase (AP) antioxidant enzymes activities of leaf tissues were determined on the 7th and 14th days of salt application. In general, the applied salinity affected all of these considered parameters. Salinity reduced fresh-dry weight, RWC, K*, Ca+2, chlorophyll and carotenoids contents, increased Na+, CI", proline, MDA contents and antioxidant activities. The lower Na+ and MDA contents, higher fresh-dry weight, RWC, concentrations of K*, chlorophyll and carotenoid contents and enzymes activities were related withIV salinity tolerance of genotype. The role of proline in salt tolerance use as selection criterion has been questioned. Our results shown that Çengelköy was more salt tolerant genotype than the other genotypes. Science Code Key Words Page Number Adviser : 401.03.01 : Salinity stress, Cucumis sativus L., inorganic ions, proline, malondialdehide (MDA), superoxide dismutase (SOD) activity, catalase (CAT) activity, ascorbate peroxidase (AP) activity :70 : Prof. Hayri DUMAN Assos. Prof. Rukiye TIPIRDAMAZ