BRA ISDN arayüzünde sinyalleşme kanalının izlenmesi
Signalization channel monitoring on BRA ISDN
  1. Tez No: 155768
  2. Yazar: ÖZCAN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
BRA ISDN ARAYÜZÜNDE SİNYALLEŞME KANALININ İZLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özcan UZUNOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Günümüzde şirketler geniş coğrafi alanlara dağılmakta ve bu şirketler arasında uluslararası ilişkiler artmaktadır. Sayısal iletişimin ses ve veri servislerindeki büyüyen ihtiyaçlar, yüksek hızlı sayısal iletişime geçişi zorunlu kılmaktadır. Ses, metin, görüntü ve verinin bir terminalden diğerine, tek bir standart işaretleşme kanalı kullanılarak iletilebilmesi için ISDN (Integrated Services Digital Network) geliştirilmiştir. ISDN'in akademik ve ticari alanda birçok uygulaması bulunmaktadır. Akademik çalışmalarda ve müşteri teknik servis desteklerinde, sayısal şebeke üzerinde gidip-gelen bilgilerin izlenmesi ve mesaj akışlarının kaydedilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, BRA (Basic Rate Access) ISDN arayüzünde sinyalleşme kanalı içerisindeki mesaj akışının izlenmesi ve mesaj akışlarının elektronik ortamda kaydedilmesidir. Tez çalışması içerisinde, izleme cihazı donanım tasarımı ve gerekli yazılım kodlamaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bilgisayar üzerinde hazırlanan kullanıcı arayüzlü program aracılığıyla, kaydedilen mesajların standartlar dahilinde çözümlemesinin yapılabilmesi sağlanmıştır. Bilim Kodu : 60901 02 Anahtar Kelimeler :ISDN, Sinyalleşme Kanalı, D-Kanalı, ISDN Monitör Sayfa Adedi :185 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ
Özet (Çeviri)
SIGNALIZATION CHANNEL MONITORING ON BRA ISDN (M.Sc. Thesis) Özcan UZUNO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT Nowadays, companies have more geographically disperse and international relations are increased between these companies. Growing demand on digital communications services for voice and data, forces moving to high-speed digital communication. ISDN (Integrated Services Digital Network) has been evolved for transmission of voice, text, image and data from one terminal to another, by using same standard signalization channel. ISDN has many academical and commercial applications. In academical applications and customer technical support; it's needed monitoring and analyzing the flowing messages on the digital network. Recording and the flowing messages are made by monitoring the signalizatin channel of the ISDN. The purpose of this thesis is watching the messages, flowing on the signalization channel of BRA (Basic Rate Access) ISDN, and recording them in electronic environment So, this thesis contains hardware design of monitoring device and necessary software. Also, analysis of recorded messages with respect to the standards are made by written user-interface program on PC. Science Code Key Words Page Number Adviser 6090102 ISDN, Signalization Channel, D-Channel, ISDN Watcher 185 Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ