19. yüzyıl Amerikan mimarlığı
19. century American architecture
  1. Tez No: 155776
  2. Yazar: EBRU SÖĞÜTLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
19. YÜZYIL AMERİKAN MİMARLIĞI (Yüksek Lisans Tezi) Ebru SÖĞÜTLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET 19. yy' da buhar gücünü kullanan makinaların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte başlayan Endüstri Devrimi, teknolojik ve sosyal alanda pek çok değişime neden olmuştur. Bu değişimler mimarlık alanını doğrudan etkilemiş, yeni malzemeler ve teknik donanımlarla birlikte, yeni yapım yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, öncelikle Endüstri Devrimi ve mimarlıkta yarattığı değişimler, Avrupa merkezli olarak incelenecek ve genel çerçevesi çizilecektir. Daha sonra ise aynı süreçte Amerikan mimarisinin gelişimi ve Avrupa merkezli bu değişimlerle olan etkileşimi irdelenecektir. Tez çalışmasında izlenen yöntemde yaşanan bu süreç, birbirini takip eden üç dönemde incelenecektir. Bu üç dönemde Avrupa ve Amerika'dan seçilen bazı örnek binalar üzerinden mimarlıkta yaşanan değişimler anlatılmaya çalışılacaktır. Bilim Kodu :808 Anahtar Kelimeler : Endüstri Devrimi, Mimarlıkta Teknolojik Gelişim, Gökdelenler Sayfa Adedi : 120 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
19. CENTURY AMERICAN ARCHITECTURE (M.Sc. Thesis) Ebru SÖ?ÜTLÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT In 19 th. century, the Industrial Revolution began with the widespread the usage of steam engines, caused lots of changes in technological and social fields. These changes affected the architectural field directly and also developed new materials and technical gear methods. In this thesis, particularly, Industrial Revolution and the changes it caused in architecture shall be examined as European centered and their main points shall be determined. Afterwards, in the same period, the improvement of American architecture and its interaction with these European centered changes shall be scrutinized. According to the method applied in this thesis, this process shall be examined in three subsequent periods. In these three periods, the changes taking place in architecture shall be tried to be explained by some certain buildings choosen from Europe and America. Science Code : 808 Key Words : Industrial Revolution, Technological Development In Architecture, Skyscrapers Page Number : 120 Adviser : Prof. Dr. Ziya UTKUTU?