Konut alanlarında kullanıcı değişiklikleri (mobilite)
User variations in residance areas (mobility)
  1. Tez No: 155777
  2. Yazar: GÜLNİHAL TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEROL EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
KONUT ALANLARINDA KULLANICI DEĞİŞİKLİKLERİ (MOBİLİTE) (Yüksek Lisans Tezi) Gülnihal TUNCER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Mobilite kavramının, temel nedenlerini ve gelişim evrelerini araştırarak; bu kavramın açıklanmasına katkıda bulunmak çalışmanın amacıdır. Dolayısıyla, konut kavramının sosyal boyuttaki içeriği ve kullanıcı ile ilişkileri; mobilitenin nedenleri, evreleri ve gelişim periyodu; mobilitede yönsel eğilimler; kullanıcının değerlendirmeleri ve yeni tercihleri, kapsanan konular arasındadır. Bu noktada Ankara'nın Çankaya Belediyesi sınırları içerisindeki üç ayrı alanda anket uygulaması, gözlem, mülakat, görsel materyallerle belgeleme yöntemlerinden yararlanılarak çalışma genişletilmiştir. Sonuç olarak, mobilite nedeninin, mobilite yönünü ve mesafesini belirlemede önemli bir ölçüt olduğu; mobilite eyleminin, genellikle kullanıcı odaklı olup, kişisel nedenlere bağlı olarak gerçekleştiği; mobilite eylemini gerçekleştiren kullanıcı veya kullanıcı grubunun değişen tercihlerine bağlı olarak her an yeni bir mobilite girişiminde bulunmaya aday oldukları deneysel olarak bulunmuştur. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Mobilite, konut, kullanıcı, boşalan alan Sayfa Adedi : 138 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Feral EKE
Özet (Çeviri)
11 USER VARIATIONS IN RESIDENCE AREAS (MOBILITY) (M. Sc. Thesis) Gülnihal TUNCER GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT The aim of the study is to contribute to the explanation of the mobility concept by investigating the real causes and development phases of the concept. Therefore, the social content of the residence concept and its relations with the user; the causes, phases and the development period of the mobility; directional tendencies in mobility; user's evaluations and new preferences are among the subjects comprised. On this point, the study has been widened by using the methods such as survey, observation, interview and documentation with visual materials in three different areas within the borders of Çankaya Municipality of Ankara. As a result, it has been emperically found out that the cause of mobility is a significant criterion for determining the direction and the distance of mobility; the action of mobility is usually user - focused and is shaped by personal reasons; the user or the user group may undertake a new mobility action at any time depending upon their changing preferences. Science Code : Key Words : Mobility, residence, user, vacated area Page Number : 138 Adviser : Prof. Dr. Feral EKE