Sağkalım analizinde parametrik olmayan yöntemler üzerine bir uygulama
An application about non-parametric methods for survival analysis
  1. Tez No: 155778
  2. Yazar: NACİYE ÖZDEN TÜRKSEVER
  3. Danışmanlar: DR. EMEL BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
SAGKALIM ANALİZİNDE PARAMETRİK OLMAYAN YÖNTEMLER ÜZERİNE BİR UYGULAMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Naciye Özden TURKSEVER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Sağkalım analizi, belirli bir zaman süresinde izlenen birim ya da bireylere ilişkin yaşam sürelerinin dağılımını açıklayarak, yaşam süresini etkileyen ve etkilemesi olası değişkenleri içeren modeller kurarak, bu modellere ilişkin parametre tahminleri yapmayı amaçlamaktadır. Sağkalım analizinde ilgilenilen problemin çözümüne ilişkin farklı analiz yöntemleri vardır. Bu yöntemler; parametrik analiz yöntemi, regresyon modelleri ile analiz yöntemi ve parametrik olmayan analiz yöntemidir. Bu çalışmada özel bir dağılım varsayımına dayanmayan parametrik olmayan analiz yöntemleri ve bu yöntemler ile bulunan sağkalım eğrilerinin çeşitli parametrik olmayan testlerle karşılaştırılması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca mide kanseri ile ilgili olan bir veri grubunda uygulaması yapılmış ve her iki testte ortak olarak cinsiyet, TNM sınıflaması ve organ metastazı değişkenlerinin sağkalım üzerindeki etkileri anlamlı bulunmuştur. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Sağkalım analizi, parametrik olmayan metotlar, Kaplan- Meier tahmin edicisi, yaşam tablosu tahmin edicisi Sayfa Adedi : 77 Tez Yöneticisi : Dr. Emel BAŞAR
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION ABOUT NON-PARAMETRIC METHODS FOR SURVIVAL ANALYSIS ( M.Sc. Thesis) Naciye Özden TÜRKSEVER GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT The survival analysis is aimed at estimating the parameters of life expectancy models by explaining the life expectancy distribution of units or individuals which have been monitored for a specific period of time. In survival analysis there are different analysis methods with regards to the solution of a problem such as: parametric analysis method, analysis by regression models and non- parametric analysis method. In this thesis non-parametric analysis methods which are not dependant on a special distribution assumption and resultant survival curves studied in details by various non-parametric tests. In addition an application has been carried out on a data group related to stomach cancer and in both tests gender, TNM classification and organ metastasis as variables are concluded to be relevant to survival. Science Code : 212 Key Words : Survival analysis, non-parametric methods, life table estimator, Kaplan Meier estimator Page Number : 77 Adviser : Dr. Emel BAŞAR