Planlamada bir veri olarak deprem riski: Eskişehir kenti denetimi
Earthquake risk as a data in planning: Eskişehir city experience
- Tez No: 155779
 - Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
PLANLAMADA BİR VERİ OLARAK DEPREM RISKI:ESKIŞEHİR KENTİ DENEYİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Levent AZDIKEN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Doğal afetler içerisinde uğrandan can ve mal kaybında en büyük payı depremler almaktadır. Deprem, yerleşimlerin oluşumunu ve gelişimini doğrudan etkilemektedir. Önemli olan, deprem anında en az hasarla kurtulmak, deprem sonrasında normal yaşama en kısa sürede dönmektir. Bu amaçların gerçekleşmesi, depreme dayanıklı yerleşim ve yapılaşma ile mümkündür. Deprem riski altındaki bölgelerde, depreme dayanıklı ve güvenli yerleşim ve yapılaşma süreci ile bu süreçteki etmenlerden biri olan plânlama bu araştırmanın konusudur. Deprem etkilerinin azaltılmasında plânlamanın rolü Eskişehir kent örneğinde ele alınmıştır. Bilim Kodu : 3flf Anahtar Kelimeler : Deprem,Deprem Riski,Deprem Öncesi Plânlama, Deprem Sonrası Plânlama Sayfa Adedi : 165 Tez Yöneticisi : Öğr.Gör.Dr.Nihan SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
11 EARTHQUAKE RISK AS A DATA IN PLANNING:ESKISEHIR CITY EXPERIENCE (M.Sc. Thesis) Levent AZDIKEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE of SCIENCE and THECNOLOGY July 2004 ABSTRACT Among the natural disasters, earthquakes are the primary cause of losses of life and property. Earthquakes directly influence the formation and development of settlements. What is important is to get out with minimum damage at the moment of the earthquake, and to return to normal life in shortest time afterwards. The materialization of these goals is possible by durable construction and the settlement. The process of the earthquake prof construction and settlement at earthquake zones and plannig, as an inportant factor in this process, is the topic of this research. The role of planning for reducing the impact of earthquakes is presented by a case study of Eskişehir city. Science Code : 3^ Key Words : Earthquake, Earthquake Risk, Planning Before Earthquake, Planning After Earthquake, Page Number : 165 Advisor : Dr. Nihan SÖNMEZ