Kapalı su alanlarında su değişiminin modellenmesi
Modeling of water exchange in enclosed coastal waters
  1. Tez No: 155791
  2. Yazar: ALP KÜÇÜKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
KAPALI SU ALANLARINDA SU DEĞİŞİMİNİN MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Alp KÜÇÜKOSMANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Kıyı alanlarındaki çevrinti düzenini benzeştirmek için üç boyutlu sayısal baroklinik model (HYDRO IAM-3) kullanılmıştır. Model hidrodinamik, taşınım ve türbülans model bileşenlerinden oluşmaktadır ve gel-git, rüzgar ve yoğunluk değişimi ile oluşan baroklinik ya da barotropik akıntıları benzeştirebilmektedir. Türbülans modelinde iki eşitlikti k-s modellemesi kullanılmaktadır. Çözüm yöntemi, sonlu farklar ve sonlu elemanlar yöntemlerinin birleşimidir. Yatay düzlemde, şaşırtmacalı çözüm ağında, ikinci dereceden merkezi sonlu farklar, düşeyde ise doğrusal şekil fonksiyonu ile Galerkin Yöntemi kullanılmaktadır. Çözümde; zamanda ikinci dereceden hassas sonuçlar veren Crank Nicholson Yöntemi uygulanmıştır. Düşey yönde düşey ivme etkisini de içeren momentum denkleminin çözülmesiyle geliştirilen model, su değişiminde rüzgar etkisinin baskın olduğu Fethiye Körfezi' ne uyarlanmıştır. Sayısal modelin tahminleri, körfezde farklı noktalarda ve derinliklerde yapılmış olan, ölçümler ile kıyaslanmıştır. Alansal ölçümler ile sağlanan uygunluk, modelin kıyısal su alanlarındaki su değişimini başarı ile benzeştirdiğini göstermektedir. Bilim Kodu : 624.02.03 Anahtar Kelimeler : Su değişimi, sayısal modelleme, taşınım, çevrinti, hidrodinamik,türbülans, kıyı suları Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Lale BALAS
Özet (Çeviri)
MODELING OF WATER EXCHANGE IN ENCLOSED COASTAL WATERS (M. Sc. Thesis) Alp KÜÇÜKOSMANO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT A baroclinic three-dimensional numerical model (HYDROTAM-3) has been used to simulate circulation and transport in coastal water bodies. Model has hydrodynamic, transport and turbulence model components and can simulate baroclinic or barotropic circulations due to tidal force, wind action and density variations. The two-equation k-s modeling has been used in the turbulence modeling. Solution method is a composite finite difference and finite element method. In the horizontal plane, second order central finite differences on a staggered scheme and in the vertical Galerkin Method with linear shape functions are used. In the solution, Crank Nicholson Method, which has a second order accuracy in time, has been used. Model has been further developed by the inclusion of vertical acceleration effects to the momentum equation in vertical direction and has been applied to Bay of Fethiye, where the dominant forcing for the water exchange is due to wind action. Predictions of the numerical model have been compared with the measurements taken at different water depths. Compatibility of model predictions with the site measurements has shown that model successfully simulates the water exchange in coastal waters. Science Code : 624.02.03 KeyWords : Flushing, numerical modeling, transport, circulation, hydrodynamic, turbulence, coastal waters Page Number : 94 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Lale BALAS